404 Sıvı Conta silica, Polimetilsiloksan, asetoksilanların bileşimidir. Bu ürün her ne kadar tahriş edici maddeler sınıfına girmese de; ürünün kuruması esnasında çıkan asetik aside bağlı olarak kapalı alanlarda çalışan ustalarda geçici olarak burun ve solunum yolları tahrişi oluşabilir. Bu durum, çalışma ortamlarının havalandırılması ile giderilebilir.404 sıvı conta, beyaz sıvı conta

Kullanım Talimatları

404 Sıvı Conta tüpten çıktıktan sonra havadaki rutubetin de etkisi ile contalaşmaya başlar. Kısa bir süre sonra yüzeyinde ince bir film tabakası oluşur. Normal koşullarda 15 ile 30 dakika arasında değişen bir sürede kauçuklaşır. Conta kalınlığı 2 mm olacak şekilde yayılması idealdir. Küçük yüzey ve Dar kenarlarda hiç beklenmeden tesisat bağlanabilir. Büyük yüzeylerde ise sıvı conta sürülmeden önce satıhlar biraz su ile hafifçe nemlendirilmelidir. Dolayısıyla sertleşme ve reaksiyon kolaylaşır. Mesela 1-2 mm de reaksiyon ve sertleşme kolaydır. 404 Sıvı Conta yağlarından, paslarından arıtılmış temiz yüzeylere sürülür. Kesilip, hazırlanan contalardaki gibi tam yerine uymama güçlüğü yoktur. Sürüldüğü yüzeyi öyle iyi kaplar ki, yüzeydeki delik, ezik ve diğer hataları kapatarak tam uyuşma sağlar.

Kullanım Alanları

  1. Motorlu Araç Sanayinde

Arabaların arka ve ön lambalarının contalarında yağ ve su devir daim pompaları contalarından yağ ve su devir daim pompaları contalarına, vites ve ya şanzıman kutusu contalarına kadar sayısız alanda kullanılabilir. Motor kapaklarındaki contaların yerine de bazı durumlarda kullanılabilir. Ancak basıncın ve ısının yüksek olduğu buna benzer yerlerde ve başka kritik noktalarda 404 Sıvı Conta ’ yı metal contalarla birlikte kullanmak daha iyi sonuç verecektir. Bunların dışında conta, sızdırma olmamasını istediğimiz yerlerde örneğin arabaların arka ve ön camlarındaki akıntılara karşı ve darbelere karşı mukavemet ve sayısız diğer alanlarda kullanılabilir.

  1. Tamirat ve Bakım İşlerinde

Kauçuk, mantar, plastik ve ya fiber contalar yerine tercihen kullanılabilir.

  1. Makine Tesisat ve Kazanlarda

Gres kapaklarında, dişli kutu kapaklarında, bağlantı flaşlarında ve diğer yerlerde kullanılabilir.

  1. Boru ve Su Tesisatlarında

Bağlantılarda keten üzerine sürülerek ve ya direk kullanıldığında harika bir sızdırmazlık sağlar.

  1. Bijon ve Cıvatalarda

Dip taraflarına 404 Sıvı Conta sürülerek sıkıldığı zaman , bijon ve cıvataların bir daha açılmayacak şekilde birbirine kaynamasını önler. Ayrıca titreşimlerde gevşemeyi de engeller.

  1. Elektrikli ve Elektronik Aletlerde

Rutubete karşı korunmasında kapak altı contası olarak yine cihazların izole edilmesi, şok ve vibrasyon etkilerine önlem için kavrama maddesi olarak kullanılması idealdir. Bu anlamda TV, radyo, elektrikli motorlarda, transformatörlerde ve değişik aletlerde kullanılabilir.