Ağız kokusu, bir kişiyi rahatsız edebilecek ve utandırabilecek bir durumdur. Ağız kokusuna genellikle kişinin ağız hijyenine tam olarak uyamaması neden olur. Ancak ağız hijyeni kurallarına uyulmasına rağmen, kalıcı ağız kokusu devam ederse başka hastalıklar nedeniyle de gelişebilir.

Uzamış ağız kokusunun nedenleri araştırılmalıdır. Sabahları rahatsız edici bir kokuya sahip olmak genellikle fizyolojik olarak normal kabul edilir.ağız kokusu nedenleri, ağız kokusu çözümleri, ağız kokusuna iyi gelen şeyler

Dilde oluşan akşam yeme veya içmenin sonucudur. Bu koku kararsızdır ve dişlerinizi fırçaladıktan ve ağız boşluğunuza baktıktan sonra kaybolacaktır.

Bazı insanlar nefes almamalarına rağmen nefes aldıklarını düşünürler. Bu durumdan memnun olmayan bir kişi diş hekimine gidebilir. Ayrıca ağızda oluşan diş ve diş eti hastalıkları nedeniyle ağız kokusu gelişebilir.

Bazen ağızdan koku gelebilir; Bu mide, burun ve üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle olabilir. Bu durumlarda öncelikle kök neden araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

Nedenler

Ağız kokusu, diş sağlığı alışkanlıklarından kaynaklanabileceği gibi, diğer sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Ağız kokusu, yedikleriniz ve diğer sağlıksız alışkanlıklar nedeniyle daha da kötüleşebilir.

Ağız bakımı için her gün dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız ve ağzınızı çalkalamanız son derece önemlidir. Temizlenmeyen dişlerde yemek parçacıkları ağızda kalabilir, diş ipi veya gargara kullanılmaz.

Dişler arasındaki yiyecek artıkları, bakterilerin diş etlerinin çevresinde ve dilde büyümesine neden olarak ağız kokusuna neden olur. Antibakteriyel ağız gargaraları ağız kokusunu azaltır. Ayrıca kokuya neden olan bakteri ve gıda parçacıkları düzgün temizlenmezse protezler kötü kokuya neden olabilir.

Ağızda kalıcı bir ağız kokusu veya kötü tat da diş eti hastalığının (periodontal hastalık) bir belirtisi olabilir. Diş etlerini tahriş eden dişler üzerindeki plak ve toksinler diş eti hastalığına neden olabilir. Ağız kokusu diş eti hastalığından kaynaklanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen diş etlerinden kaynaklanan rahatsızlık dişlerinize ve çene kemiklerinize zarar verebilir.

Ağız kokusuna neden olabilecek diğer nedenler

Ağız içi mantar enfeksiyonları

Çürük (çürük)

Sinüzit

Bademcik iltihabı

Mide ve bağırsak sistemi hastalıkları

Uzun süreli açlık

Alkol tüketimi

Sigara ve tütün ürünleri

Kuru ağız

Şeker hastalığı

Böbrek hastalığı

Burun ve burun rahatsızlıklarını listeleyebilirsiniz.