Teknoloji hızını hiç kesmeden ilerlemeye devam ederken hayatımıza yeni tasarımlar kazandırmaktadır. Günümüzde ‘akıllı’ tasarımların çağında olduğumuzdan dolayı aklınıza gelebilecek her nesnenin ‘akıllı’ versiyonu ile tanışmaya hazır olunuz. Özellikle çöp kovaları da bu akıma katılmış bulunuyor. Sigfox ismine sahip bir Fransız firması çöp kovasının da akıllısını geliştirdi. Yeni tasarlanan bu ürün ağ bağlantısı üzerinde çalışmasına devam etmektedir. Genel olarak dünya genelinde bu fikir şaşkınlık oluşturuyor. Şaşkınlık oluşturmasının nedeni ise bir çöp kovasının ağ bağlantısı kurarak ne yapabiliyor olduğu sorusudur.akıllı çöp kovası, akıllı çöp kovaları ne işe yarar, akıllı çöp kovalarının diğerlerinden farkı ne

Akıllı Çöp Kovaları Ne İşe Yaramaktadır?

İlk olarak akıllı çöp kovasının nesnelerin interneti kategorisine kazandırılmış yeni bir icat olduğunu söyleyelim. Öncelikle evlerde kullanım için gereksiz bir icat olduğunu düşünebilirsiniz fakat Fransız şirketi bu tasarımı evlerden ziyade sokaklar için geliştirmiştir. Çöp kovalarının doluluk oranı sürekli olarak ağ sistemi aracılığı ile belediyeye haber veren bir sisteme sahiptirler. Sokaklarda dolup taşan çöp kovaları insanların sağlığını tehlikeye atarken aynı zamanda görüntü kirliliğine de neden oluyor. Oysa dolan bir çöp kovasının belediye tarafından hemen boşaltılması tüm bu sorunu ortadan kaldırır. İstendiği zamana akıllı çöp kovaları yalnızca dolduğunda belediyeye veri iletebilir. Çöp kovalarının doluluk oranı bir monitör üzerinden izlenmektedir.

Akıllı Çöp Kovasıları İşyerlerinde Kullanılır mı?

İşyerleri için de kullanılabilir bir sistem olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle de büyük çalışma alanlarında dolmuş çöp kovası görünümü benzer sıkıntıları beraberinde getirebilir. Oysa temizlik görevlisi önündeki monitörden çöp kovalarının doluluk düzeyini kontrol edebilir ve dolan çöp kovalarını hemen boşaltma sağlayabilir. Yeni tasarlanan çöp kovası sayesinde ise çalışanların sağlığını tehlike oluşturan işletmenin imajını zedeleye bilecek ve özellikle kötü koku oluşumuna sebebiyet veren bir problem teknoloji sayesinde ortadan kaldırırsınız. Küçük işletmeler için gereksiz gibi görünse dahi geniş bir sahaya kurulu olan iş alanlarında çok daha işlevsel bir icat olduğu da gözden kaçırılmaması gerekiyor. İşyerleri akıllı çöp kovası teknolojisine sıcak bakar mı biliniyor fakat belediyelerin bu yeni icada ilgi göstereceği aşikardır. Tanıtımı yeni yapılmış olan akıllı çöp kovaları ilk olarak Barselona Belediyesinden talep görüldü. Barselona Belediyesi Fransız firmasına 200 adet siparişini iletti. Siparişlerin diğer belediyelerden de gelmesi beklenmektedir.