Bu yazımızda son yıllarda oldukça popüler olan ve gerek cep telefonu gerekse diğer mobil cihazlarda sıkça kullanım alanı bulan Android işletim sistemi ve özelliklerinden bahsedeceğiz. Android işletim sisteminin bu kadar geniş kullanım alanı bulabilmesinin başlıca sebebi açık kaynak kodlu bir yazılım olmasıdır. Açık kaynak kodlu demek, herhangi bir kişinin, Android geliştiricilerinin iznine ihtiyaç duymadan, Android işletim sistemi içerisine çalışabilen bir uygulama veya oyun üretebilmesi demektir. Android işlerim sisteminin açık kaynak kodlu olması uygulama ve oyun üretmek isteyen kişiler için olduğu kadar, telefon üreticileri için de kolaylık sağlamaktadır. Birçok üretici Android işletim sistemini kendi ürettiği cihazlara kolayca adapte olacak şekilde düzenleyebilmektedir.android, android işletim sistemi

Android işletim sisteminin bir diğer öne çıkan özelliği ise, yer bulma, Google Play, Gmail gibi birçok Google hizmetine kolaylıkla ulaşabilmesi ve bu hizmetlere entegre olabilmesidir.

Günümüzdeki mobil cihazların yaklaşık olarak %47’si Android işletim sistemi kullanmaktadır. En fazla kullanılan işletim sistemidir.

Android’in iOs’tan Üstünlükleri Nelerdir?

  • Android işletim sisteminin Apple iPhone’un kullandığı iOs işletim sistemine göre en büyük avantajlarından birisi ise tema ve ana ekran şekil ve desenlerinin değiştirilebilmesidir.
  • Android ana ekranında cihaza ait birçok anlık bilgiye anında ulaşılabilirken iOs’ta bu o kadar kolay olmuyor.
  • Android cihazlara resim, video, mp3 veya daha birçok dosyayı cihaza kopyalamak gayet basitken iOs’ta bu iş için uğraşmak ve özel uygulamalar indirmek gerekiyor.
  • Android yüklü bir cihazı başka bir işletim sistemine rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Ancak iOs kullanan bir iPhone cihazının yazılımını değiştirmek için illa ki jailbreak yapmanız gerekiyor. Bunu ise Apple istemediği gibi engellemek için de elinden geleni yapmaktadır.
  • Bluetooth gibi balantı ayarları Android içerisinde kolaylıkla açılıp kapatılabilirken iOs’ta ise bu işlemler çok daha uzun uğraşlar sonucu açılıp kapanıyor.
  • Apple anlaşılmaz bir şekilde internette gezinirken flash desteği vermemekte. Android içerisinde ise böyle bir kısıtlama yok flash özelliği sonuna kadar kullanılabiliyor.

Son olarak Android işletim sisteminin Linux tabanlı bir iletim sistemi olduğunu da belirtelim.