Mucize bir besin varsa o da anne sütüdür diyoruz. neden diye soracaksın Anne sütü her yönüyle son derece besleyici olduğu için hastalıklara karşı korur, bebeğin zekasının gelişmesine yardımcı olur, anne ve bebek arasında sevgi ve güven bağları kurar ve daha birçok faydası vardır.

Anne sütünün yenidoğan için en iyi besin olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü önerilir. Yeterli anne sütü alan bebeklerin ilk altı ay su ve benzeri sıvı gıdalara ihtiyacı olmaz.anne sütü faydaları, anne sütünün faydası nedir, anne sütünün çocuğa faydaları

6 ay sonra tamamlayıcı gıdalara kademeli olarak başlanmalıdır. Bir çocuk 1 yaşına geldiğinde temel besin ihtiyaçları katı gıdalarla tam olarak karşılanabilir. Anne sütü desteği 2 yıla kadar devam ettirilebilir. Ancak 2 yaşında tamamlanması tavsiye edilir.

Anne sütü ve emzirmenin faydaları nelerdir?

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir. Hastalıkları korur ve tedavi eder.

Çocuğun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda zeka gelişimini de destekler.

Araştırmalar, anne sütüyle beslenen bebeklerin ileri yaşlarda zeka testlerinde ve okul hayatında daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Ayrıca emzirme süresi ne kadar uzun olursa, yetişkinin IQ veya EQ’su o kadar yüksek olur.

Emzirilen kadınlarda çölyak hastalığı ve inflamatuar bağırsak hastalığı daha az görülür.

Anne sütü alan daha büyük bebeklerin obezite, lösemi ve tip 1 ve tip 2 diyabet riski daha düşüktür.

Emzirme, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun semptomlarını etkili bir şekilde azaltır.

En az dört ay anne sütü ile beslenen bebeklerin, yaşamlarının ilk yılında alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları geliştirme olasılığı, yapmayanlara göre daha azdır.

Emzirmek anne ve bebek arasında güçlü bir bağ oluşturur. Çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar. Emzirmenin anne için de birçok faydası vardır. Kanamayı azaltır, meme ve yumurtalık kanseri riskini azaltır ve gelecekteki osteoporoza karşı korur.

Hangi gıdalar anne sütünü artırmaya yardımcı olur?

Emziren anneler kalsiyum alımına özellikle dikkat etmelidir. Ayrıca gün boyunca dengeli beslenme tercih edilmelidir. Bunun için süt grubu, et grubu, tahıl ve hububat grubu, sebze ve meyvelerden oluşan bir öğün planlamalısınız. Anne sütünü artırmak için bol su için. Su, süt tedarikini artırmak için gerekli bir besindir. Ayrıca anason, rezene, ısırgan otu, fesleğen, nane, susam ve kuru incir de anne sütünü artırmaya yardımcı olur. Anne ne kadar sağlıklı olursa sütünün kalitesi de o kadar yüksek olur. Bu sayede bebek de sağlıklı olacak ve sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.