İşçi arılar tarafından yutak üstü salgı bezlerinin salgısı ile süte benzer bir kıvam olarak üretilen ham maddesi polen ve nektardan oluşan baldan daha kuvvetli olan besin maddesi arı sütü olarak adlandırılmaktadır. Arı sütü işçi arılar tarafından kraliçe arı için üretilmektedir. En iri arı olan kraliçe arı hayatı boyunca arı sütü ile beslenerek yaşamına devam ederken kovanda bulunan diğer bütün arılar doğduktan sonra üç gün arı sütü ile diğer günler polen veya bal ile beslenmektedirler. En fazla Japonya’da üretimi yapılan arı sütü saf olarak tüketilebileceği gibi süt, pekmez, bal veya su ile çözülerek de tüketimi yapılabilmektedir.arı sütü kullanımı, arı sütü faydaları, arı sütü nelere iyi gelir

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütü 7’den 77’ye her yaşta insanın tükettiği çok faydalı bir besin maddesidir. Besin değerinin çok fazla olduğu arı sütü insan sağlığı açısından çok önemlidir. Günlük olarak ihtiyaca göre bir kez veya iki kez sabah ve akşam aç karnına kapsül ve draje olarak alınabilmektedir. En önemli faydaları şöyledir.

  • Hastalıklara karşı koruyucu olup direncin artmasını sağlamaktadır.
  • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak yaşlanmasını geciktirir.
  • Kronik hastalıklar, astım, bronşit, verem, ülser, sarılık, sinir hastalıkları, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, anemi, romatizma ve tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde önemli etkiye sahiptir.
  • Saç dökülmesini ve beyazlamasını önlediği, cilt güzelliği için yardımcı olmaktadır.
  • İştahı arttırarak bitkinliği önler.

Arı Sütünün İçeriği Nasıldır?

Arıların da besin kaynağı olan arı sütü en fazla yani %70 oranında su, %15 protein, %15 şeker, %10 yağ, %3 oranında yani eser oranda ise vitamin, amino asit ve tuz içermektedir. Vitamin olarak A, B, C, D, E olarak farklı vitaminleri içeren arı sütü jel kıvamında, kısmen suda çözünme özelliğinde olan, ekşi bir tada sahip keskin kokulu bir fiziksel özelliğe sahiptir. Ham madde olarak polen ve baldan oluşan arı sütünün saklanması 5 derece civarı bir ısıda buzdolabı sıcaklığında 2 veya 3 aya kadar saklanabilirken -17 derecede daha uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Isı ve ışığa duyarlı bir yapıya sahip olan arı sütü özelliğini erken kaybettiği için erken tüketmek tavsiye edilmektedir.