Bebeğin yürüme çağına gelmesi gerek ebeveyn gerekse de bebek açısından yeni bir dönemin başlangıcı sayılabiliriz. Bu dönemde ayaklarını destekleyip kaslarını güçlendirecek ilk ayakkabı seçimi oldukça önemlilik arz eder. Bebeğinize mükemmel bir konfor sunacak bebek patikleri için önerilerimize bir göz atın. Bebeklerin ayağa kalkıp dengede durmaya başladığı ve sonrasında cesaretini toplayarak adımlarını attığı ilk günlerde hemen ayakkabı almak doğru değildir. Ayakkabı olmadan yere daha sağlam adımlarla basan bebeklerin ayak kaslarının gelişmesi için de ayakkabı giymemeleri önemlilik teşkil eder. Eğer ki, ayaklarını üşüteceklerini düşünüyorsanız kalın çoraplar giydirmeyi tercih etmelisiniz.

Ayakkabının Kalıbına Dikkat!

ebeveyn, bebek ev ayakkabısı, yumuşak deri kumaşlarıBebeğinizin ilk adımlarını yaklaşık ilk iki haftayı ayakkabısız geçirdikten sonra bebek ayakkabılarına bakınmaya başlamanız daha doğrudur. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise seçeceğiniz ayakkabının malzemesinin yumuşak ve doğal olmasıdır. Ayakların şeklini alabilen ve yumuşak deri kumaşları tercih etmeniz gerekmektedir. Özellikle ayakkabıya karar verirken elinizi içine sokup ayağı rahatsız eden bir girinti, çıkıntı ve ya dikiş olmamasına dikkat ediniz.

Taban Seçiminin Öncelikleri

Bebek ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri de taban seçimidir. Bebeğin zemini iyice kavrayabilmesi ve ya kayıp düşmemesi için taban seçiminin yumuşak ve kaymaz olduğu ortopedik bebek ayakkabısı modellerini tercih etmenizde fayda var. Tabanın ön kısmının yumuşak olup arkaya doğru sertleştiği modeller ilk adımlar için ideal seçimdir. Bebek ev ayakkabısı seçimindeyse altında soğuğu kesip kaymayı önleyecek plastik noktalar bulunan çoraplara bir göz atmalısınız.

Doğru Beden Seçimi?

Ve tabii ki sırada bebeğinizin ayağına en uygun bedeninin seçilmesi var. Seçeceğinizin ayakkabının ayağı sıkmadan kavraması fakat büyük de olmaması gerekmektedir. Bunun için en doğru kontrol yöntemi, deneme-yanılma yollarıyla bulabilirsiniz. Bebeğinizin ayağından rahatça çıkarabildiğiniz ve yarım numara kadar büyük ayakkabılar tercih etmek ayakların rahatlığı için oldukça önemlilik arz eder. Ayakkabı giydikten sonra başparmağın da ayakkabının burnuna tamamen yapışmaması gerekir. Başparmakla ayakkabının burnu arasında işaret parmağınızın ucu kadar bir boşluk olması bebeklerin ayaklarının son derece rahat olduğu anlamına gelmektedir.