Bergamot yağı, Asya’ya özgü ve Güney İtalya’ da yetiştirilen, Citrus Bergamia isimli portakal ağacının meyvesinin kabuğundan elde edilir. Bergamot yağının sağlık açısından yararları kanıtlanmamış olsa da insanlar genellikle, aromaterapi, lezzeti için, cilt sorunlarında bölgesel uygulamalarda, bakteriyel hastalıklarda içerek ve iştah sorunlarında kullanmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu için kullanmadan önce doktorunuza danışın.bergamot yağı, bergamot yağının faydaları, bergamot yağı ne işe yarar

Tat Vermek İçin Kullanımı

Çaylarda, dondurmada, unlu mamullerde ve hatta alkollü içeceklerde tat verici olarak bergamot yağı kullanılabilir. Hepimizin bildiği ve kullandığı Earl Gray çayda ana madde olarak begamot yağı kullanılmaktadır.

Bölgesel Harici Kullanımı

Akne, egzama, sedef, vitiligo ve deri döküntüleri gibi rahatsızlıklar, bergamot yağının vücut dışından bölgesel uygulamalarına örnektir. Bergamot yağı güneşe karşı hassasiyeti azaltır, bronzlaşma sürecini hızlandırmak için losyonlarda kullanılır.

Aromaterapi

Genellikle, kanser, mvsimsel duygu durum bozuklukları ve diğer hastalıklara bağlı gelişen anksiyete ve depresyon tedavisinde bergamot yağı kullanılır. Yatıştırıcı ve meyveli kokusu için, bergamot yağı içeren kolonya ve parfüm kullanabilirsiniz. Bergamot yağının yatıştırıcı özelliğinin mekanizması bilinmemektedir. Saf esansiyel yağlar ile birlikte bergamot yağı ile aromaterapi masajının anksiyeteye karşı olumlu etkileri olduğu saptanmış ancak anksiyete tedavisinde kesin olarak etkinliği ispat edilememiştir.

Dahili Kullanımı

Tarihte, İtalyanların stafilokok, gonokok, meningokok, mesane ve idrar yolu enfeksiyonları gibi bakteriyel hastalıkların tedavisi için bergamot yağı kullandıkları bilinmektedir. Ağız enfeksiyonları için bergamot yağı ile yapılan gargara yapılması önerilir. Ayrıca iştah kaybı tedavisi için bergamot yağı ve greyfurt birlikte kullanılması önerilir. Bergamot kas potasyum emilimini bozarak kramp ve seğirmelere neden olabilir. Bu nedenle bergamot aşırı alımından kaçınılması önerilir.