Hamile olmak her kadının başına gelebilecek en güzel şeylerden biridir. Anne olmaya hazırlanmak, can verip o verdiğin canı karnında taşımak şüphesiz en güzel duygulardan biridir. Ancak bu güzel olay yaşanırken gebelik şekeri denilen gestasyonel diyabet olarak da bilinen bir sorunla karşılaşılabilir.gebelik şekeri nedir, gebelik şekerinin riskleri, gestasyonel diyabet nedir

Gestasyonel diyabet yani diğer bir deyişle gebelik şekeri, gebeliklerde ortaya çıkan daha öncesinde diyabeti bulunmayan ancak gebelikte kan şekerinde meydana gelen değişimler nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Gebelik sonlanmasıyla biter. Tabi ki gebelik sürecinde bebek için dikkat etmek gerekir.

Daha öncesinde ölü doğum yapmış, düşük yapmış ya da iri bebek dünyaya getirmiş, daha önceki hamileliğinde de gebelik şekeri yaşamış, hamilelikten önce de fazla kilolu olan, ileri yaşta, birinci dereceden olan yakınlarında diyabet olan, bebeği gerekenden iri olan, gebelikte fazla kilo almış, amniyos sıvısında fazla artış olan, ve bebeğini beklenmedik bir şekilde kaybeden anne adaylarında gebelik şekeri riski yüksek olur.

Gebelik şekeri rahatsızlığını yaşayan anne adayı yiyecek ve ya içeceklerine dikkat etmesi gerekir. Genellikle insülin tedavisine gerek duyulmadığından, uzman yardımıyla alınan diyet listelerine uyulmalıdır.

Özellikle içinde karbonhidratın bulunduğu besinler vücutta glukoza dönüşeceğinden kan şekerinin yükselmesine sebebiyet verirler. Bu durumda pankreas insülin salgılayıp kan şekerini düşürmeye çalışıyor. Fakat protein ile yağ içeren besinlerde kan şekeri yükselmesi sorunu yaşanmamaktadır. Verilen diyetlerde karbonhidrat alımı tamamen engellenemeyeceği için sadece kısıtlanır. Protein ve yağ içeren besinlere diyet listelerinde daha çok yer verilir.

Baklagiller, ekmek, patates, pirinç, mısır gevreği, pasta, börek, kurabiye, makarna, tahıllar, bisküvi, şeker, çikolata, fast foodlar, meyveler ve meyve sularında karbonhidrat bulunur. Yoğurt ve süt ürünleri protein ve yağ içerikli olsa da içinde karbonhidrat da bulunur. Listeden de anlaşılacağı gibi karbonhidrat alımını tamamen kesmek mümkün değildir.

Bu rahatsızlık için ağır olmadan spor da yapılmalıdır. Haftada beş gün yarım saat yapılan yürüyüş idealdir. Ancak spor sırasında kan şekeri düşebilir. Bu nedenle bu sorun karşısında temkinli olunmalıdır. Spor yapmak aşırı kilo alımına engel olup rahat bir hamilelik geçirilmesini sağlayacaktır.