Botulinum Toksin A’nın tarihçesi:

Botulinum toksinleri ilk olarak 1960’ların sonlarında nörolojik hastalıkların tedavisi amacıyla incelenmeye başlandı. Botulinum Toksin A ilk olarak 1989 da göz kası hastalıklarının, 2000 de servikal distoninin tedavisi için FDA onayı aldı. Göz kası hastalıklarının tedavisi sırasında bir yan etki olarak kaşların arasındaki kırışıklıkların yumuşadığı dikkati çekti.botulinum toksin a, botulinum toksin a nedir

FDA onayı:

Nisan 2002’de FDA Botulinum Toksin A’nın kırışıklıkların şiddetini 120 gün süreyle azalttığı konusunda onay verdi. Botulinum Toksin A, en popüler, cerrahi olmayan kozmetik prosedürdür.

Hangi tür kırışıklıklar Botulinum Toksin A ile tedavi edilebilir?

Kaşların arasındaki kırışıklıklar, kaz ayağı kırışıklıkları, alın çizgileri ve boyun bantları gibi kas kontraksiyonu sonucu oluşan kırışıklıklar Botulinum Toksin A ile güvenli ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Botulinum Toksin A enjeksiyonu için doktora gidildiğinde kişiden çeşitli mimik hareketleri yapması istenerek ( kaş çatma vb) enjeksiyon için en iyi bölge ortaya çıkarılır. Enjeksiyon ince bir iğne ile direkt kas içine yapılır. İşlemi izleyen ilk birkaç saat içinde alkol alınmaması ve dik pozisyonda durulması önerilir.

Botulinum Toksin A enjeksiyonlarının sonuçları:

Sonuçlar birkaç gün içinde ortaya çıkar ve genellikle 3-4 ay sürer.

İyileşme periyodu:

Botulinum Toksin A sonrası iyileşme periyodu yoktur. Direkt olarak normal aktivitelere dönülebilir.

Güvenlik ve yanetkiler:

Botulinum Toksin A enjeksiyonu ile ilgili bildirilmiş sistemik komplikasyon mevcut değildir

  Botulinum Toksin A

  Terleme tedavisi

  PRP