Karın, basen ve kol gibi bölgelerde özellikle hamilelik döneminde ortaya çıkan çatlaklar hızlı kilo alıp verme sonucunda da oluşabilmektedir. Karnında bebeğin büyümesi ile gerginleşen göbek bölgesinde daha fazla rastlanan bu çatlaklar derinizin eğer elastikiyeti fazla ise diğer kadınlara oranla daha az oluşmakta ya da bazılarında da hiç görülmeyebilmektedir. Cildi özellikle kuru olanların sorunu olan çatlakları oluştuktan sonra ortadan kaldırmak zor olacağı için cildinizi hamileliğin en başından zeytinyağı ya da badem yağı ile nemlendirmeniz, duş alırken kese yapmanız ve aşırı derecede kilo almaktan kaçınmanız önleyici etkiler arasında olabilir. bu önlemlerin tümüne rağmen genetik açıdan yatkın bir bünyeye sahip kişilerde çatlaklar yine de gözlemlenebilir. Hatta çok zayıf kadınlarda bile bu sorun görülebilmektedir.cilt çatlağı kremleri, cilt çatlağı nasıl tedavi edilir, doğal cilt çatlağı kremi

Henüz çatlaklar oluştuktan sonra kırmızı renkteyken birçok metodu deneyerek, görünürlüğünün azaldığını ya da tamamen ortadan kalktığını görebilirsiniz. Peki, bitkisel fayda sağlayan kürler hangileri?;

Nane yağı kürü: 10 damla kadar nane yağı ile aynı oranda susamyağını bu kremi hazırlarken bir cama konulur ve iyice karıştırılır. Çatlak olan bölgeye oluşan karışım her gün düzenli bir biçimde sürülür ve masaj yapılarak yedirilir. Bir jelatinle kremi sürdükten sonra o bölgeyi sarmanız etkisinin artmasını sağlayabilir. Çatlakların üzerinde zamanla iyileştirici etkisinin olduğunu görebilirsiniz.

Badem yağı kürü: Cam bir kaba 10 milimlik badem yağı konulup 2 damla kadar gül ağacı yağı da üzerine eklenir. En doğal nemlendiricilerden birisi olan badem yağı, çatlakların yanı sıra cilt bakımı ve saçların güçlendirilmesi için de kullanılabilir. Her gün bu kremi masaj yaparak cildinize yedirmeniz çatlakların yok olması için etkili bir yöntem olabilir.

Atkuyruğu bitkisi kürü: Atkuyruğu, her ne kadar çok bilinmese de içeriğindeki bazı maddeler nedeni ile cilt üzerinde silikon etkisi göstermektedir. Derinin yenilenmesini özellikle sağlayıp çatlak görünümünü azaltmaktadır. Atkuyruğu bitkisinden bir litrelik alkolün içine konularak (100 gr kadar) bir ay süre ile bu karışım serin ve kuru bir yerde bekletilir. İçine daha sonra 10 damla kadar limon suyu konulup, yarım litre de su eklenerek iyice karıştırılır. Her gün bu karışım masaj yapılarak cilde yedirilebilir.