Cilt sağlığını korumak, herkes için geleceğe yapılacak yatırımların, en faydalılarının başında gelir. Yaşlanmak doğal bir durumdur ancak sağlıklı ve güzel yaşlanmak biraz da bizim elimizde. Siyah noktalar, cilt bozuklukları, sivilcelerle cildi temiz tutarak ve düzenli bakım yaparak başa edebilmek mümkündür. Ancak cilt temizliği ve cilt bakımı sadece ciltteki bozuklukların önüne geçmek için değil, cilt sorunları yaşamamak için önceden alınması gereken bir tedbir olarak da yapılmalıdır. Çevre kirliligi kozmetik ürünlerin kimyasal etkileri, sigara ve alkol kullanımı, cildi temiz tutmayı gerekli hale getiren durumların başında gelmektedir. Daha ışıltılı ve sağlıklı bir görünüm için beslenmenin de önemi büyüktür. Cildin içten beslenmesi için sağlıklı yiyecekler tüketmenin, önemi tartışılamaz. Yediğimiz içtiğimiz her şey cildimize yansır. Ciltten atılması istenen maddelerin vücuttan atılması için bol su tüketimi yararlıdır.Cilt temizleme kürleri, cilt temizliği kürleri, cilt nasıl temizlenir

Cilt Temizliği Neden Önemli?

Cildin bakımını yaparken, doğal bakım kürlerinden faydalanarak, cildi tazelemek ve korumak daha etkili bir yöntemdir. Ayrıca cilt tipini tanımak, ona en uygun bakım kürlerini hazırlamak, oldukça önemli bir noktadır. Cilt sorunu olmayan kişilerin de cilt temizliği yapması, ciltle oluşan kir ve yağ tabakalarını atmak için gereklidir. Evde bulunan doğal ürünlerden yapılan cilt temizleme ve bakım kürleriyle hem daha az maliyetli hem de daha güvenilir kürler elde etmek mümkündür.

Cilt Tipine Uygun Cilt Temizliği

Cilt tipine uygun kürler hazırlamak cildin daha canlı ve ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Cilde uygulanan maskeler ve kürler cildin nem dengesini sağlayacak malzemelerle hazırlanmalıdır. Kuru ciltler nemlenmek ister ve bu cilt tipleri için tavsiye edilen cilt temizliği kürlerinden biri yağsız sütle yapılan bakım kürü olarak bilinir. Yağsız süte pamuğu batırıp cildi temizlemek ve 15 dakika boyunca uygulayıp işlem sonucunda ılık suyla cildi durulamak etkili olacaktır. Yağlı ciltler her zaman olduğundan parlak görünür. Bu parlaklığı almak için de bir kap sıcak suyun içine bir avuç kadar papatyayı demleyerek yapılan kür işe yarayacaktır. Suyun içine atılan papatyaları, 5 dakika sonra alıp havlu yardımıyla cilde uygulamak, sağlıklı bir işlemdir. Normal cilt tipleri için papatya suyuyla uygulanan işlemi üzümle uygulayıp, işlem sonrası 15 dakika bekleyip durulamak gözle görülür neticeler vermektedir.