Organlarımız ve Cinsellikle Bağlantıları

İnsan vücudundaki cinsel organlar özellikle üreme amaçlıdırlar. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel organların her iki cinse göre farklı görevleri vardır. Yaşımız ilerledikçe hormonların değişmesi ile birlikte cinsel organlarında fonksiyonları farklılaşır. Cinsel organlar Embriyo devresinde yerleşmiş olsalar da aslında buluğ çağı ile birlikte önemli hale gelirler.cinsel sorunlar, cinsel işlev sorunları, cinsel organlar

Cinsel organların temizliği ve bakımı her zaman yapılmalıdır. Sadece üreme amaçlı olsalar da mutlu bir cinselliğin anahtarı da olan da bu organlarımızdır.  Cinsel organlarda en sık görülen hastalıklar ise, kadınlarda göğüs kanseri ve erkeklerde ise prostat büyümesidir. Her iki hastalıkta da en önemli nokta ise erken teşhistir. Kendimizi ve partnerimizi de düşünerek düzenli muayene olmalı ve vücudumuzun sinyallerine kulak vermeliyiz.

Cinsel Fonksiyon Bozuklukları

İstenilen ve umut edilen cinsel tatminin 6 ay’dan uzun bir süre yaşanmaması durumunda Cinsel işlev bozukluğundan söz edebiliriz. Bu cinsel rahatsızlık iki gruba ayrılır. Birinci grup sadece fiziksel işlev bozukluğudur. İkici grup ise psikolojik ve fiziksel işlev bozukluğudur. Bu grubun içinde cinsel isteksizlik, erkeklerde iktidarsızlık ve kadındaki frijitlik durumu sayılabilir.

Bunu yanı sıra, erken boşalma, vajinismus ve ilişki sırasında ağrı da söz konusudur. Birçok durumda ise kişinin istediği şekilde bir cinsellik yaşayamaması da bu rahatsızlıklara yol açabilir. Bunlar kişinin sosyal çevresi, yaşadığı ortam veya dini ile alakalıdır. Cinsel işlev bozuklukları bir ömür boyu sürebileceği gibi bazıları da sadece bazı durumlarda görülebilir.