Ha geldi ha gelecek derken yaz günleri kapımızı çaldı. Pek çok kişi tatil hayalini kurarken kimileri de rezervasyonunu şimdiden yaptırarak işini garantiye aldı. Tatil herkes için rahatlamak dinlenmek anlamına gelse de özellikle çocuklu aileler için tatil biraz da zahmet anlamına geliyor. Bunun dışında çocuklu ailelerin en büyük sorunlarından birisi tatilde çocuklarının doğrudan maruz kaldığı zararlı ultraviyole güneş ışınları. Yalnızca tatilde değil normal şartlarda dahi çok zararlı olan bu ışınlar özellikle dik açıyla geldiği 11.00-15.00 saatleri arasında çocuklar için çok daha zararlı ve tehlikeli olabiliyor.  Bulutlu havalarda dahi bu saatler arasında çocuklar için önlem alınması gereken saatlerdir.çocukları güneşten koruma, güneşten niçin çocuklar korunmalı, güneşin çocuklara etkileri

Kıyafet Seçimi

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken husus açık alanlarda, güneşe doğrudan maruz kalacağınız yerlerde değil daha çok gölgelerde bulunmanızdır. Ayrıca beşeri bir yapıdan ziyade bir ağaç gölgesinde oturmanın güneş ışınlarından daha iyi koruduğu da yapılan araştırmalarla doğruluğu sabitlenmiş bir bilgidir.

Bu konuda üzerinde durulması gereken noktalardan biri de çocuğunuzun giyimidir. Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi çocuklara daha serin olsun diye açık kıyafetler giydirmektir. Bu güneş ışınlarının çocuğunuzun tenine doğrudan temas etmesine neden olur. Bunun yerine yaz aylarına uygun, sık dokunmuş ve pamuklu tekstil ürünleri giydirmek daha mantıklı olacaktır. Alınacak bir diğer önlem de güneşliği geniş şapka kullanımıdır. Sadece önde siperliği olan beysbol şapkaları boynu ve enseyi korumaz bu sebeple halkalı şapka kullanılması daha uygundur.

Gözlük Kullanımı

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de çocuklara kalitesiz gözlükler kullandırmaktır. Anne ve babasından gördüğü için kendi de gözlük takmak isteyen çocuklara ucuz ve kalitesiz gözlük alma hatasına pek çok ebeveyn düşmektedir. Bu sebeple de çocuklarda hem güneş ışınlarından hem de kalitesiz gözlük canımdan dolayı görme bozuklukları görülmektedir. Çocuğunuz için alacağınız gözlüklerin mutlaka polarize ve ultraviyole ışınlara karşı korumalı olduğundan emin olun.

Ve son olarak da çocuğunuz için kullanacağınız güneş kreminin kalitesi. Çocuğunuz için aldığınız güneş kremi yüksek faktörlü ve kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.