Çocuklarımızın hep olduğundan daha zeki olmasını hatta çevresindeki yaşıtlarına göre çok daha zeki olmasını isteriz. Bu şekilde daha birçok isteğimiz vardır, lakin çocuklarımıza böyle bireyler olabilmeleri için pek fırsat tanımayız. Örneğin; çocuğumuzun bilim adamı olmasını isteriz ama evde kendi başına küçük deneyler yapmasına izin vermeyiz. Çocuğumuzun müzisyen olmasını isteriz ancak müzik aleti öğrenirken çıkardığı tuhaf seslerden rahatsız olur ve duruma müdahale ederiz. Bir bireyin bir şey başarmasını istiyorsanız mutlaka ona bazı imkanlar sunmak zorundasınız. Çocukların düşünme gücünü geliştirebilmek için de onların düşüncelerine saygı duyulması tam da bu konuyla ilgilidir.Çocukların hayal gücünü geliştirme, çocukların düşünce gücünü geliştirme, çocukların düşünme gücü

Çocuğunuzun geniş bir perspektif ile olayları yorumlamasını istiyorsanız işe en temelden başlamak gerekir. Bırakın çocuğunuz özgürse hayal kursun. Birçok aile çocuğu resim yaparken, nehri mavi, gökyüzünü açık mavi, güneşi sarı boya der. Hatta bunun bir üst noktası olarak resim yapmış ve resminde güneşi yeşil boyayan çocuğu aşağılayarak güneş yeşil olur mu hiç deyip onun hayal dünyasını çöküntüye uğratan ebeveynler dahi vardır. Güneşi yeşile boyayan çocuğunuza bu yeşil değil sarı olacak demek yerine neden güneşi sarı değil de yeşil boyadın deseniz alacağınız birçok muhtemel cevap vardır. Örneğin; güneş her sabah biz yüzünü gösterdiği için yeşil boyadım, çünkü baharda her yer yeşil oluyor onlar da bize yüzünü gösteriyor diye muhteşem bir cevap alabilirsiniz. Böyle bir cevap alıyorsanız çocuğunuza saçmalıyor gözüyle sakın bakmayın o çok doğru bir şey söylüyor. Çünkü olaylar arasında bağıntı kuruyor ve farklı açılardan olaylara bakıyor. İşte bu da onun hayal dünyasının yani düşünme gücünün yüksek olduğunu gösterir.

Basitçe ele alacak olursak çocukların hayal gücünü güçlendirmek için onları sınırlandırmaktan uzak durmalıyız. Resim yaparken, oyun oynarken, fikrini beyan ederken vb. birçok şeyde genel kalıplara sadık kalmasını değil kendi istediği şekilde davranmasını sağlamalıyız. Ancak böyle yaparsak çocuğumuzun hayal dünyası zenginleşecektir. 4 yaşındayken güneşi sarı değil de yeşil boyayan çocuk 12 yaşına geldiğinde hala güneşi yeşil görmeyecektir. Yani kısacası hayal dünyası geniş olan kişiler dünyayı hem gerçek hem hayal gücüyle görebilmektedir. Korkacak hiçbir şey yoktur.