MIS-C, COVID-19’lu her çocukta bulunmaz

Hafif veya çok hafif şikayetleri olan COVID-19 hastalarına genellikle 2-4 hafta sonra çok şiddetli semptomlarla bir sağlık kuruluşuna giderek MIS-C teşhisi konabilir (bu süre hastaya göre değişebilir). Bu durum COVID-19’lu her çocukta görülmez ve gelişeceği epigenetik faktörler başta olmak üzere birçok bilinmeyen faktör vardır. Bilinen şey, bu virüsün hastalığı oluşturan faktörleri tetiklediği, yani yatkın bir çocukta tek başına hastalığa neden olmasa da, olayın başlangıç   pimini kendisiyle birlikte çekmesidir. COVID-19’un aksine bulaşıcı bir hastalık değildir.covid 19 hastalığı, covid hastalığı geçiren çocuklar, covid 19 çocuk hastalığı

Hastalığın belirtilerine dikkat etmelisiniz.

Bu durum nadir olmakla birlikte, ciddi bir durum olduğu ve doktorların ailelere yardımcı olabileceği için sonuçların iyi bilinmesi önemlidir. Aşağıdaki semptomlardan bazıları, özellikle dirençli ateş, daha önce (genellikle 2-4 hafta önce) bir COVID-19 enfeksiyonu olan veya yakın zamanda COVID-19 enfeksiyonu olan veya COVID-19 ile enfekte biriyle temas öyküsü olan kişilerde gelişirse, hastalıktan şüphelenilmelidir. . ve hemen tıbbi bir tesise gitti .:

En önemlisi, 24 saatten fazla 38 derecenin üzerinde ısrarcı ateş olması,

Mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi gastrointestinal semptomlar,

Vücutta kızarıklık olması,

Gözlerde ufalanma olmadan kızarıklık, kan varlığı (konjunktivit),

Mukoza zarının lezyonu (çatlamış dudaklar, kızarık dil vb.)

Baş ağrısı,

Solunum problemleri (hızlı nefes alma, nefes darlığı)

Kas ve eklem ağrısı

Özellikle el ve ayaklarda ciltte soyulma.

MIS-C tedavi edilebilir bir hastalıktır

MIS-C tedavi edilebilir bir hastalıktır. Doğru tedavi edilirse onarılamaz bir zarara neden olmayan bu durum, tedavi edilmeyen kişilerde özellikle koroner arter problemleri olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu hastalar, hem tanı ve tedavi aşamasında hem de tedavi sonrası dönemde pediatrik kardiyoloji ve pediatrik enfeksiyon hastalıkları gibi bölümler tarafından izlenmelidir.