Kadınların yüzde 80 gibi ciddi bir çoğunluğu makyaj yapmaktadır. Makyaj yapan kadın oranını hesaplamak çok zor değildir. Fakat bu kadınların yüzde kaçının makyajı doğru teknikler ile uyguladığını tahmin edemeyiz. Bazı kadınların ağır makyaj yaptığını düşünür, boyaların fazlalığına mana veremeyiz. Oysa makyaj sırf boyanmak için değil bazı kusurları kapatmak ya da ölçülü şekilde hatların daha belirgin olmasını sağlamak için yapılmalıdır. Makyaj yaparken doğru teknikler uygulamak çok önemlidir. Makyajın olmazsa olmaz bazı doğru kuralları vardır. Şimdi bir takım makyaj tekniklerini sizler ile paylaşacağız.doğru makyaj yapma, makyaj teknikleri, doğru makyaj nasıl yapılır

Makyajda nemlendirici kullanmak çok önemli

Her kadının cilt tipine uygun bir nemlendirici kremi bulunmaktadır. Nemlendirici kreminiz yok ise ilk olarak cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem almanız gerekmektedir. Cildinizi ılık su ile yıkadıktan sonra nemlendirici masaj yapar gibi yüzünüze uygulamalısınız. Nemlendirici kullanmak makyaj sonrasındaki akmaları ve parlamaları önleyecektir. Ayrıca makyaj malzemeleriniz kalitesi ürünler olsa dahi nemlendiricinin cildinizi koruması sayesinde cildinize çok fazla zarar veremeyecektir.

Cilt renginize uygun kapatıcıyı seçin

Nemlendirici sonrası cilt renginize çok yakın bir renkten kapatıcı kullanmalısınız. Cildiniz ile aynı renkte olması çok daha güzel görünmenizi sağlayacaktır. Kapatıcı sayesinde gözaltı morluklarınızdan ve sivilcelerinizden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Fondöteniniz ise cilt renginizin birkaç ton koyu tonları olabilir. Çok koyu tonları tercih etmemeniz gerekmektedir. Fondöteni yumuşak sünger yardımı ile sürmeniz eşit dağıtmanızı sağlayacaktır. Yine de pamuk ile fazlalıkları sonradan alabilir ve eşit dağıtabilirsiniz. Pudra kullanımı da makyaj için son derece önemlidir. İpek pudra diğer pudralara oranla çok daha güzel görünüm sağlamaktadır. Pudrayı da fırça yardımı ile kullanırsanız, yüzünüze eşit olarak dağılımı sağlanacaktır.

Göz farları kullanmadan gözün yapısı iyi anlaşılmalı

Göz makyajınıza eliniz ile gözünüzü gererek eyeliner sürmek ile başlayabilirsiniz. Göz farı kullanmadan önce göz yapınızı çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Çünkü farda kullanacağınız açık ya da koyu renkler gözlerinizin daha büyük, daha küçük ya da daha çekik görünmesini sağmaktadır. Rimeli alt kirpiklerinize daha az uygulamalısınız. Üst kirpiklere uygularken de kirpiklerde kalıntı bırakmamaya özen göstermelisiniz.