Dudak üstü kırışıklıkları rahatsız edici ve görünümünüzde eksi puan hanenize yazılıyor. Bu yazımızda dudak üstü kırışıklıkları ile nasıl başa çıkabileceğiniz hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.dudak kırışıklığına çözüm, dudak kırışıklığını giderme, dudak kırışığı nasıl düzelir

Dudak Üzerinde Oluşan Kırışıklıkların Nedeni!

Yüzümüzde oluşan kırışıklıklar yaşlanmanın ilk belirtileri olarak algılanıyor. Kırışıklıklar genel olarak vücudumuzda bulunan belirli proteinlerin ve asitlerin azalması neticesinde ortaya çıkar. vücudumuzda doğal olarak bulunan hyaluronik asit, elastin ile kolojen cildimizin elastik olmasını ve kırışıklıkların oluşmasını engeller. Bunlarda yaşanacak azalmalar kırışıkların önünü açıyor. Peki, bu kırışıklar neden özellikle üst dudak bölgesinde oluşuyor? Yüzümüzün belirli bölgelerinde bulunan deri diğer bölgelere oranla daha ince formdadır. Doğal sebeplerin dışında yüzümüzle yaptığımız mimikler ve ifadeler zamanla bu kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bunun haricinde aşırı güneşe maruz kalma, hava kirliliği, sigara kullanımı, çok kuru hava gibi çevresel faktörlerde dudak üstü kırışıklıkların oluşmasını hızlandırıyor.

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Tedavi Yolları

Cildin Nemlendirilmesi

Cildinizin periyodik olarak nemlendirilmesi üst dudak çevresinde oluşan ve ya oluşacak olan kırışıklıkların azaltılması adına atılacak ilk adımlardandır. Güzel bir nemlendirici kullanabilir ve bunun akabininde gün içerisinde yeterli miktarda su içerek bu kırışıklıkların daha az görünür olmasını sağlamanız mümkündür.

Yüz Egzersizleri

Düzenli bir şekilde belirli yüz egzersizleri yapmanın dudak üstü kırışıklıklarını azalttığı biliniyor. Bu hareketleri düzenli olarak yaptığınızda görünümleri silikleşecek. Ayrıca badem yağı ile vitamin E yağı kullanmanız iyileşme sürecini hızlandırır.

Cildinizi Koruyun

Herkesin bildiği gibi güneş ışığına çok fazla maruz kalınması cildimize ciddi zararlar veriyor. Güneşlenecekseniz mutlaka yüksek koruyuculu güneş kremleri kullanmalısınız. Güneş sonrası iyi bir nemlendirici ile dudak çevrenize masaj uygulayın.

Dinlenin

Günde en az 7 saat uyumak cildimiz, vücudumuzun geri kalanı ve ruh sağlığımız için gerekir. Uyku size tazelik vermekle birlikte cildimizin görünümünde belirli bir iyileştirme sağlamaktadır. Aşırı stres kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır. İyi uyku ve stres yönetimi yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcıdır.

Estetik Cerrahi

Dudak üstü kırışıklıları için bahsi geçen evde tedavi yöntemleri dışında günümüzde estetik operasyonlarda yapılabilir. Yüz gerdirme, cilt dolguları, botoks, peeling ile diğer estetik müdahalelerle kırışıklıklar giderilebiliyor.