Yapılan araştırmalara göre egzama hastalığı; dünya genelinde yaşayan insanların %20′sinde bazı dönemlerde görülen bir hastalıktır. Bu kadar yaygın bir cilt hastalığı olan egzama ile ilgili yapılan araştırmalar, özellikle atopik egzama tedavisi için yeni yöntemler geliştirme üzerinedir. Ayrıca egzama bitkisel tedavi yöntemleri üzerine ülkemizde araştırma yapan İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki gibi önemli bilim adamları, elde ettikleri sonuçlar neticesinde egzama şifalı bitkiler ile tedavi edilebilen bir hastalık halini almıştır.egzama tedavisi, egzama tedavi ilaçları, egzamada kullanılan ilaçlar

Egzama şifalı bitkiler sayesinde önemli ölçüde gerileyen ve tekrar etme ihtimali de azalan bir cilt sorunudur ancak bazı egzama çeşitleri veya kişinin genetik olarak bu hastalığa yatkınlığı tedavi sürecini olumsuz etkileyebilmektedir.

Egzama tedavisi sürecinde kullanılan egzama kremi gibi ilaçlar, hastanın cilt sorunlarının iyileşmesine neden olduğu gibi, egzama hastalarının en büyük şikâyeti olan kaşıntı sorununda da etkilidir. Halkımız son günlerde internet ortamında egzama bulaşıcımıdır, egzama ilaç isimleri veya egzama çeşitleri üzerine birçok araştırma yaparak, bu hastalık ve tedavisi hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Ancak egzama çeşitleri farklılık gösterdiği gibi her kişide uygulanan tedavi de farklıdır. Bu nedenle atopik egzama tedavisi gibi hekim muayenesi gereken egzama çeşitleri ile mücadele için hastalığın doğru tanımlanması gerekir. Kişilerin egzama şifalı bitkiler ile iyileşmeye çalışmadan önce muhakkak uzman bir doktora muayene olması, egzama tedavisi sürecinin daha hızlanmasına neden olacaktır.

Egzama şifalı bitkiler ve otların doğal özleri sayesinde büyük ölçüde iyileşebilmektedir. Egzama şifalı bitkiler tedavisi üzerine yapılan araştırmalar özellikle sarımsak otu, adaçayı, karanfil ve funda tohumunun hastalığa çok iyi geldiğini ortaya çıkartmıştır. Egzama şifalı bitkiler tedavisi bu bitkilerin posaları sorunlu bölgeye uygulanabileceği gibi kaynatıldıktan sonra suyu ile de şifa bulma imkânı vardır. Egzama tedavisi sürecine bu tür doğal bitkilerin iyi geldiği yapılan araştırmalarca kanıtlanmış ancak bazı egzama çeşitleri kalıtımsal olduğundan, hastaların bazı dönemlerde sorunlarına çare bulamamasına neden olabilmektedir. Bu tür egzama sorunlarda uygulanan egzama bitkisel tedavi yöntemleri, egzama hastasının iyileşmesine fazla katkıda bulunamasa da kaşıntı sorununu önemli ölçüde azaltmaktadır.