Bazı çıkmayan inatçı lekeler oldukça can sıkıcı bir hale gelebilmektedir. Kıyafetlere bulaşan ve de bir türlü çıkmak bilmeyen lekeleri çıkarmanın pratik yolları vardır. İşte her leke özel birbirinden pratik çözümler:

  1. Ceviz Lekesi

Ceviz yaşken yani henüz olgunlaşmamışken leke bırakması oldukça normaldir. Özellikle ağaçtan ceviz toplarken eliniz ya da kıyafetiniz ceviz lekesi olduysa sirkeyle bu lekelerden kurtulmanız mümkündür.inatçı lekelerden kurtulma, leke çıkarma yolları, inatçı lekelerden kurtulma yöntemleri

  1. Nar Lekesi

Nar en inatçı lekelerden biridir. Lekeli bölgenin üzerine biraz limon sıkın ve biraz bekleyin. Limon sıktığınız bölge tam kurumadan üzerine temiz ve beyaz bir bez ile baskı uygulayın. Daha sonra kumaşa zarar vermeden lekeli yeri ovalayın. Lekenin açıldığı görülecektir. Son olarak ise bölge kurumadan kıyafeti çamaşır makinesine atıp yıkayın.

  1. Kan Lekesi

Kan lekesi henüz yeniyse yani kurumamış haldeyse bu lekeyi çıkarmak kolaydır. Ancak kuruyan ve bekleyen kan lekesini çıkarmak biraz zor olacaktır. Bunun için yapmanız gereken uygulama tuz ve suyu karıştırarak kremsi bir hale getirmektir. Yapılan karışımı kan lekesinin üzerine sürün ve biraz bekleyin. Ardından kumaşı yıpratmadan narince ovalayın. Leke kısa süre içerisinde yok olacaktır.

  1. Oje Lekesi

Oje lekesi kıyafette, koltukta ya da benzeri bir zeminde olduğunda çıkması oldukça zor olabilmektedir. Burada aseton kullanmak bir işe yaramayacaktır. Saç spreyi sıkmak işe yarayan yöntemlerden biridir. Lekeli bölgeye saç spreyi sıkın ve ardından bu bölgeyi ıslak bir bezle, narince silin.

  1. Vişne Lekesi

Vişne lekesi de oldukça inatçı lekelerden biridir. Kıyafetteki vişne lekesini çıkarmak için öncelikle lekeli kısmı sıcak su dolu bir kabın içine koyun. Ardından içerisinde deterjan ve elma suyu ekleyin. Yaklaşık 15 dakika bekleyin ve kıyafeti son olarak çamaşır makinesinde yıkayın.

  1. Salça Lekesi

Salça en zor lekelerden biridir. Deterjanla ya da sirkeyle çıkması oldukça zordur. Salça lekesinden kurtulmanın en etkili yöntemlerinden biri lekeli kısmı güneşte bekletmektir. Güneş ışığında yaklaşık 3-4 saat bekleyen kumaştan salça lekesi kolaylıkla çıkacaktır.