Anadolu Sağlık Merkezi cilt hastalıkları ve dermatokozmetik uzmanı Dr. Deniz Kırçuval, günümüzde erkeklerin de cilt ve saç bakımına büyük önem verdiğine ve daha genç, daha enerjik ve daha sağlıklı görünmek için ameliyatsız estetik ürünler kullandığına dikkat çekiyor. Erkekler ayrıca cilt bakımı, saç prp ve mezoterapi, botoks, lazer epilasyon gibi birçok alanda kliniğe gidiyor. Yapılan işlemlerin çoğu sosyal yaşamı etkilemediği ve günlük aktivitelerinize hemen dönmenizi sağladığı için tercih edilir. Anadolu Sağlık Merkezi cilt hastalıkları ve dermatokozmetik uzmanı Dr. Deniz Kırçuval, erkeklerin bakımlı olmak için de kullanabilecekleri yöntemler hakkında konuştu:genç görünme yolları, erkeklerin genç görünme yolları, erkekler nasıl genç görünür

Erkekler İçin Cilt Bakımı

Erkek cildi genellikle yağlı olmasına rağmen zamanla nem kaybeder, güneşin verdiği hasar sonucu kırışıklıklar ve lekeler ortaya çıkar. Bu durumla karşılaşmamak için cildinizi her gün cilt tipinize uygun yıkama jeli, gün içinde güneş kremleri ve tıraş sonrası hyaluronik asit içeren nemlendiricilerle temizlemelisiniz. Günlük ev bakımınıza ek olarak, birkaç ayda bir profesyonel cilt bakımı yapılmalıdır. Hydra sistemli yeni nesil cilt bakım cihazları, buhar maskesine ve sıkılaştırma adımlarına gerek kalmadan kısa sürede uygulanmakta, her cilt tipi için çeşitli bakım ve tedavi seçenekleri, özel başlıklar ve çözümlerle sunulmaktadır. Ancak özellikle hassas ve problemli ciltler için öncelikle bir dermatoloğa danışmanız ve bu işlemleri planlamanız tavsiye edilir.

Saç Kaybı

Saç dökülmesi, erkeklerin bir dermatoloğa gitmelerinin en yaygın nedenidir. Özellikle genetik faktörlerden etkilenen erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik) erken yaşlarda özellikle taç ve yanlarda saçların seyrelmesine neden olur. Genetik olanlar da dahil olmak üzere kök nedenleri tespit edip tedavi etmek, saç köklerine besleyici ve güçlendirici tedaviler uygulamak saçı korur. Özellikle PRP saç yöntemleri ve saç mezoterapisi saç dökülmesini durdurur ve mevcut saçları güçlendirerek kendi saç korumanızı en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. PRP, kendi kanınızdan elde edilen hücreleri kullanarak sağladığımız bir tedavidir. PRP tedavisi için gerekli plazma, saç problemi olan bir hastadan alınan 10 cc kan laboratuar ortamında ayrıştırılarak hazırlanır. Saç dökülmesinin başladığı veya saç köklerinin zayıfladığı bölgeye plazma mezoterapi tabancası sokularak bu tedavi süreci sonlandırılır. Bu işlem 30 dakika sürer. İşlem sonrası hastada ağrı ve yara izi kalmaz. Hazırlanan plazma hastaya enjekte edildikten sonra kişi normal hayatına devam edebilir. Saçın ihtiyacına göre ortalama 2-4 seans yapılmaktadır. Saç mezoterapisi sırasında saç ekimi için gerekli vitaminler, mineraller, dolaşım düzenleyiciler ve elementlerden oluşan bir kokteyl saç derisine enjekte edilir. Saçın ihtiyacına göre haftada bir 5-10 seans önerilir. Saç ekimi öncesi uygulanan PRP ve mezoterapi, saç ekiminin başarısını da artırmaktadır.

Aşırı Terleme

Koltuk altı terlemesi sosyal yaşamı etkiler çünkü ıslanır ve bazen hoş olmayan bir kokuya neden olur. Botoks, aşırı terlemenin tedavisinde tercih edilen etkili ve kullanımı kolay yöntemdir. 15 dakikada uygulanır, etkisi yaklaşık 9 ay sürer.

Cerrahi Olmayan Cilt Gençleştirme

30 yaş üstü erkeklerde PRP, mezoterapi, somon DNA aşısı, cilt elastikiyetini kaybetmek için botoks uygulaması ve kırışıklık görünümü ile cildin kalitesini artırmak ve daha genç bir görünüm sağlamak mümkündür.