Genç erkeklerdeki meme büyümesine jinekomasti adı verilir. Erkeklerde de meme dokusu iki kısımdan oluşur. Yağ dokusu ve süt salgılayan bez dokusu. Yağ doku azdır. Süt bezleri ise gelişmemiştir. Ancak özellikle gençlik ve yaşlılık döneminde genetik yapı ve hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişen meme büyümesi erkeklerde sıkıntı yaratmaktadır. Özellikle deniz ve havuzda sosyal yaşantıyı kısıtlamaktadır. Tişörtlerin altından genç kız memesi gibi görüntü veren göğüsleri istememektedirler. Erkeklerdeki meme büyümesinin tedevisi cerrahidir. iki şekilde yapılır. Yağ dokusunu vakumla çekme ya da cerrahi olarak meme dokusunu çıkartma. Lokal anestezi altında yapılır. Yaklaşık bir hafta meme üzerinden geçen bir elastik göğüs bandajı takılır. Bu sürenin sonunda zaten küçük olan dikişler alınır. Ameliyat yerinde herhangi bir iz görünmez.erkeklerde meme büyümesi tedavisi, jinekomasti tedavisi, jinekomasti tedavisi

Erkeklerde de meme kanseri olur mu?

Meme kanserleri bayanların kanserleri içerisinde en sık rastlanılan türlerin başında gelir. Ancak bununla birlikte erkeklerde de meme dokusu olduğu için nadir de olsa görülebilir.

Erkeklerin memelerinden süt gelir mi?

Erkek memeleri küçük olmalarına ve süt salgılamamalarına rağmen bazen hormonal durumlara bağlı olarak nadiren sütgelebilir. Özellikle transseksiiel tedavilerde geçiş döneminde hormon tedavisi görenlerde bu tür nadir rastlanan olaylar olabilir.