Günümüzde teknolojinin geldiği nokta hepimizin malumu. Cep telefonu olmadan ya da internet olmadan neredeyse vakit geçiremez olduk. Fakat buna karşı olan teknolojiyi kullanmayan ve resmen Yeni Çağ’da kalmış bir topluluk var. Bu topluluğun adı da Amish topluluğu. Amerika’da bulunan bu topluluk Pensilvanya eyaletinde yaşıyorlar. Haklarında bilinen ilk şey 16.yüzyılda İsviçre’de ortaya çıktıkları ve günümüzde de 17.yüzyıldan kalma bir yaşam sürdüklerini söylemek mümkün.amish topluluğu, amish topluluğu nedir, amish topluluğu nerede yaşadı

Giyimlerinden başlayacak olursak tıpkı dönem filmlerinde gördüğümüz gibi giyiniyorlar. İddialı değil koyu renkleri tercih ediyorlar ve kadınları da genellikle başörtü takıyor. Burada herhangi bir şekilde araba ya da motor bulmak mümkün değil. Ulaşımlarını hala at arabasıyla gerçekleştiriyorlar ve aynı zamanda sadece bisiklet görmek mümkün. Amerika da bu tür yaşam göstermelerine saygı duyuyorlar ve burada yaşayan insanlar hiçbir şekilde devletin ya da özel sektörün bünyesi altında çalışmayı kabul etmiyorlar. Eski çağlardaki gibi çiftçilik, marangozluk gibi işleri yapıp bu şekilde hayatlarına devam ediyorlar. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmadan da hastaneye gitmeyi pek tercih ettikleri söylenemez.

Tüm bunların yanında eğitim olarak da kilise eğitimleri genel olarak tercihleri oluyor. Lise dönemine kadar devlet okullarına giden olsa da bunlar oldukça kısıtlı diyebiliriz. Yaşam da bildiğiniz gibi 17.yüzyıldan kalma. Market tarzı yerleri bu bölgede görmek mümkün değil. Ev satın alma gibi bir durum da yok. Ev sahibi olmak isteyen kişilerin arkadaşları toplanıp hep beraber evi inşa ediyorlar.

Evlilik konusuna gelecek olursak da Amish geleneğine göre Rumspringa adlı bir dönem var. Bu dönemde gençler alkolden cinsel hayata her konuda özgür bırakılıyor. Eğer bu şekilde yaşamaya devam etmek isterlerse de evlilik gibi durumları düşünmek durumunda kalmıyorlar. Fakat birçok kişi bu dönemden sonra evlenmek istiyor. Kızlar genellikle 18 erkekler de 20 yaşında evleniyor. Evlilik olduktan sonra herhangi bir şekilde boşanma durumu yok bu evliliği sadece ölüm bitiriyor. Evli erkekler bıyıksız bir şekilde sakal uzatıyor. Kadınlar da öldükleri vakit düğünlerinde giydikleri gelinlikle gömülüyor.