İlk olarak çevreniz de standart diş hekimliği yapan çok fazla insan ya da öğrenci olan çok fazla insana denk gelebilirsiniz. Ancak bir çoğu mezun olduktan sonra standart bir diş hekimi olarak mesleğine devam etmektedirler. Estetik diş hekimliği yapmak için okuduğunuz diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra ki süreçte, yüksek lisansınızı ya da uzmanlığınızı ya da doktoranızı bu konu üzerine yapmanız gerekmektedir. Estetik diş hekimliği cerrahi uzmanlığı zorlu ve uzun bir süreçtir.

Estetik diş hekimliği, diş teli tedavisi, diş hekimiÇünkü standart diş hekimliği yapan kişiler, kendi imkanların da ve tedavi yöntemlerin de cerrahi müdehale olarak adlandırdıkları tedavi yöntemlerini zaman zaman sizlere uygularlar. Ancak estetik diş hekimliği yapan cerrahlar, standar diş hekimliği yapan doktorlardan daha ağır cerrahi müdehaleler içine girmektedirler. Standar bir diş hekimi size diş teli tedavisi, diş çekimi, implant tedavisi, kanal tedavisi ya da köprü tedavisi, dolgu ve benzeri tedavileri rahatlıkla uygulayabilirler. Ancak konu estetik kısmına gelince aklınıza gelen ve içinde estetik müdehale bulunduran kısımlarla ilgilenemezler. Çünkü cerrahi yeterlilikleri buna müsade etmemektedir. Estetik diş hekimliği yapan cerrahlar sizlerin çok şikayetçi olduğunuz gülüş problemlerinizi, gülmekten ya da konuşmaktan utanacağınız bir çok ağız yapısı bozukluğu ya da çene kemiği bozukluklarını düzenleyen bir tedavi yöntemi uygularlar ve bunlar çok ciddi müdehalelerdir. Bu tarz çene kemiği düzeltme, törpüleme gibi çok ciddi cerrahi müdehale isteyen tedavi yöntemlerini kesinlikle güvenebileceğiniz hekimlere yaptırmanız gerekmektedir.

Çünkü hayat boyu bunun sıkıntısını çekebilirsiniz. Standart bir diş hekimi sizlere bir çok imkanı sağlayacaktır ancak atlamamanız gereken noktalar vardır ve her işlem her doktora yaptırlamaya bilir. Bazı doktorlar bazı konularda çok iyidirler ve uzmandırlar. Örneğin çene yapısı bozuk olan insanların yaşadıkları büyük problemler vardır. Ancak estetik diş hekimliği yapmakta olan bir cerrah bu konu da çok büyük bir üne sahip olabilir ve siz de bu tarz bir doktora başvurabilirsiniz. Bir çok hekim tek bir konu üzerine yönelmeyi tercih edip isimlerini markalaştırma yolun da ilerlemektedir.