Evliliğe dair heyecanın kaybolması, cinsel hayatta soğukluklar, sıklaşan kavgalar, kötüye giden bir evliliğin en belirgin özellikleridir. Ancak bu sorunlar ve çok daha fazlası yer yer birçok çiftin yaşadığı süreçlerdir. Bu durumlardan minimum hasar ile kurtularak evliliğinizi daha iyi bir konuma getirmek için ise evlilik psikoloğu danışmanı ile birlikte çalışmak size çok daha farklı bir bakış açısı, evliliğinize de farklı bir soluk getirecektir.evlilik psikoloğunun faydaları, evlilik psikoloğu ne yapar, deneyimli evlilik psikologları

İsteyince her şey mümkün

Evliliğinizin sorunları size çok farklı ya da çözümü imkansız gibi görünse de aslında mükemmel evlilik diye bir şey olmadığı ve iki insanın zamanın getirdiği koşul ve kişilik değişimlerine rağmen birlikte bir hayat kurmaya çalışmasının başlı başına bir zorluk olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle evliliğiniz hakkında karamsar ve ümitsiz olmadan önce evlilik psikoloğu danışmanı ile ortaklaşa çalışmak bir çözüm yolu olabilir.

Peki danışman ve psikologlar ne yapabilir

Evlilik psikologlarının sorunlarınızı çözeceği gibi yüksek bir beklenti sizi başarısızlığa götürecektir. Öncelikle sizin için doğru yöntemlerin bulunabilmesi için psikoloğunuza dürüstlükle yanıt vermeli ve sorunlarınız konusunda tarafsız olmanız gereklidir. Çabanız önemli olduğu kadar psikoloğunuza da bakışınız bu noktada önemlidir, çünkü psikoloğun görevi sorununuzu sizin yerinize çözmek değil, nasıl çözeceğinizi göstermektir. Size dinlemeyi, daha anlayışlı olmayı, problemlere karşı daha çözümcül yaklaşmayı farklı bilim temelli yöntemler ile gösterecek olan psikoloğunuz sayesinde terapi seanslarından sonraki süreçlerde de çözümlerinizi bulabiliyor olmalısınız.