Tüm dünyada en çok kullanılan sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un uzun süredir üzerinde çalıştığı ve geçtiğimiz seneden itibaren hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi olan internet.org adlı projede 40 milyon barajına ulaşıldı. İnternet erişimi doğal şartlar ya da ekonomik sebeplerden ötürü mümkün olmayan ülkelere ve bölgelere bedava internet götürülmesini amaçlayan bu projede insansız hava araçları ile bedava internet paylaşımı sağlandı. Geçtiğimiz ay itibariyle 40 milyondan fazla kişinin bu bedava internetten yararlandığını duyuran Facebook, yarattığı sosyal sorumluluk projesi ile gurur duyduğunu açıkladı.

İHA’lar ile dağıtım sağlanıyor

Kurduğu teknolojik altyapı ile uydular aracılığı ile bedava internet dağıtıcısını güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçlarına yükleyen Facebook şirketi, bu araçları internet erişimi olmayan bölgeler üzerinde uçurarak insanların bedava kablosuz internet keyfini yaşamasını sağladı. Özellikle Afrika ülkelerinde büyük ilgi gören bu proje kapsamında kullanılan insansız hava araçlarının güneş enerjisi ile çalışması da büyük bir artı sağlıyor. Yakıt ikmali gibi durumları gerektirmeden neredeyse aylarca kesintisiz uçuşunu yapabilen bu insansız hava araçları 20.000 metre yüksekliğe çıkarak altında bulunan alanın büyük bir kısmına bedava internet hizmeti sunuyor.facebook sosyal sorumluluk projesi, facebook yardım ediyor, facebook yardım kampanyasıKullanıcı sayısını bu şekilde artırıyor

Yaklaşık 3 yıl önce çalışmaları başlayan ve birkaç yıldır tam anlamıyla hayata geçirilen bu projede kullanılan insansız hava araçlarının elektrik motorlu ve güneş enerjisi ile çalışan modeller olması da ayrıca dikkat çekiyor. Bir otomobil kadar ağır olan ancak bir yolcu uçağı kadar kanat genişliğine sahip olan bu insansız hava araçlarının sayısının artması ile dünya üzerinde internet erişimi olmayan bölgeleri tamamen internet ile buluşturmak Facebook’un birinci önceliği. Özellikle bir aralar en büyük rakibi olan Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin büyük oranda güç kaybettiği şu zamanlarda bu tarz projeler ile üye sayısını sürekli olarak artırmayı amaçlayan Facebook bu amacında da başarılı gibi gözüküyor. 1.5 milyar üyesi olan Facebook’un reklam gelirlerini bu tarz projelerde kullanması insanların bu sosyal paylaşım sitesine olan bağlılığını artırarak daha uzun süre üye kalmalarını sağlayacak gibi gözüküyor.