Haşerelerin en kolay yuva yaptığı alanların başında nemli ve sıcak bölgeler gelir. Yiyecek bulma konusunda genellikle zorluk çekmeyen haşereler, sıcak ve loş alanlarda hızlı bir şekilde çoğalabilir. Haşerelerin en sık görüldüğü alanların başında ise gıda işletmeleri gelir. Fırın, restoran, yemekhane gibi gıda sektöründe faaliyet gösteren iş yerleri için düzenli olarak ilaçlama yaptırılması gereklidir. Bunun başlıca sebepleri ise, haşerelerin bu alanlara sıklıkla yuva yapmasıdır. Yiyeceklerin üzerinde dolaşarak dışkı bırakan ve salyalarını bulaştıran haşereler ciddi sindirim sorunlarına yol açar. Haşerelerin temas ettiği yiyeceklerin yenmesi durumunda ise zehirlenmeler başta olmak üzere birçok sağlık sorunu yaşanabilir.fırın ilaçlama işlemi, fırın neden ilaçlanır, fırın nasıl ilaçlanır

Hamam böceği, fare, örümcek gibi haşere ve kemirgenlerin sıklıkla rastlandığı; restoran, cafe, fırın gibi iş yerleri için ilaçlama yaptırmak halk sağlığı açısından büyük önem taşır. Özellikle temel gıda maddeleri arasında yer alan ekmek üreten fırınlar haşere ilaçlama konusunda dikkatli davranmalı ve düzenli olarak uygulama yaptırmalıdır. Fırın ilaçlama işleminde katı ya da jel ilaçlar ile sıvı ilaçlar kullanılabilir. Fare için fırın ilaçlama işlemi yapılırken; istasyon, mum blok, özel fare yemleri kullanılabileceği gibi buna ek olarak sıvı ilaçlama da kullanılabilir. Hamam böceği için yapılan fırın ilaçlamasında ise jel ilaçlama ya da sıvı ilaçlama birlikte ya da ayrı ayrı uygulanabilir.

Fırın ilaçlama işleminde kullanılan sıvı ilaçlama buharlama tekniği ile uygulanmamalıdır. Zira besin maddelerinin zarar görmesini engellemek, buharlama yönteminde oldukça zordur. Alanın her yerine nüfuz eden haşere ilaçlarının besinlerle nüfuz etmesi ciddi zehirlenmelere yol açabilir. Bu nedenle gıda sektöründe hizmet veren iş yerleri için yapılan haşere ilaçlama uygulamalarında titiz ve dikkatli davranmak büyük önem taşır. Dolayısıyla fırın, cafe, restoran ilaçlama gibi uygulamalar, sağlık bakanlığından onaylı olan ve kaliteli haşere ilaçları kullanan profesyonel firmalar tarafından yapılmalıdır. Amatör ve kalitesiz firmalar tarafından yapılan ilaçlamalar, halk sağlığı açısından ciddi sakıncalara yol açar.