Trafikte önemli olan sürücünün aracı kontrol altında tutabilmesi ve herkes için güven teşkil etmesidir. İş yeri aracı kullanan çalışanlar için de bu durum geçerlidir. Bir çok iş veren aracını teslim edeceği çalışanının güvenli sürüş eğitimi almış olmasını ister. Peki bu güvenli sürüş eğitiminde sürücülere ne öğretiliyor ki bu kadar önem taşıyor, kısaca eğitimin içeriğinden bahsedelim.güvenli sürüş eğitiminde öğretilenler, güvenli sürüş eğitimi neleri kapsar, güvenli sürüş eğitimi neler içerir

Güvenli sürüş eğitimi almak isteyen bir çalışan Bakanlık tarafından onaylanmış kaliteli eğitime ve uzman personele sahip bir kuruma başvurmalıdır. İşlenecek olan müfredat genel olarak Avrupa standartları baz alınarak hazırlanır. Eğitim sözlü ve uygulamalı aşamalardan oluşur. Sürücüye trafiğe çıkmadan ve çıktıktan sonra yapması gerekenler anlatılır. Bir aracın trafiğe çıkması için uygun olma durumunun ne olduğu anlatılır. Aracın frenlerinin, aynalarının, sileceklerinin, koltuğunun, lambalarının kontrol edilmesi gibi yapılması gereken bir çok işlem vardır. Ayrıca trafik esnasında da sürücüye oldukça fazla görev düşmektedir. Trafik kurallarına uyulmasının önemini öğrenen sürücü elbette daha dikkatli olacaktır. Hız sınırına daima dikkat edilmelidir. Başka sürücülerin hakları gasp edilmemelidir. Öndeki araç ile takip mesafesi korunmalıdır. Sürücü, aracı kullanabileceği en doğru konumda oturmalıdır. Sürücünün dikkatini dağıtacak her türlü unsura araç kullanımı sırasında dikkat edilmelidir. Özellikle ağır vasıta ve yük taşıyan araçlarda kullanım daha önemlidir. Sürücü daima dikkatli olmalı, trafik kurallarına uymalıdır. Aracının bakımını zamanında yaptırmış olmalı ve yol durumuna göre lastik kullanmalıdır. Tüm araç sahipleri trafik hakkında sürüş eğitimi alsalar kaza oranının ne kadar düşeceğini tahmin ediyorsunuzdur. Uzman bir eğitim kadrosu tarafından alınan eğitim sayesinde trafikte ölümlerin, yaralanmaların önüne geçilebilir. Anlaşılıyor ki eğitimde aracın en doğru nasıl kullanılması gerektiği öğretiliyor.

Bir sürücü hem aracına binmeden hem de trafik sırasında bilinçli olmalıdır. Bilinçli olmak da eğitim almaktan geçer. Çalışanın güvenliğini düşünen her iş veren kaza sorumluluğunu almamak için, güvenli sürüş eğitimi almış bir çalışan ile iş birliği içinde olmak ister. Bir hayatın ufak ihmalkarlıklar sebebiyle sona ermesi kadar acı bir şey olamaz ve buna dur diyebilmek eğitimden geçiyor.