Bahar alerjisi maalesef gerek erkekler gerekse de kadınlar için bahar döneminin en rahatsız edici alerjileri arasında yerini alıyor, ancak bahar alerjisinin hamilelik döneminde yaşanması biraz daha huzursuzluk verici olabilir. Zira bir yandan hamileliğin getirdiği zorluklarla uğraşmak ve bir yandan da alerjinin etkilerini hissetmek pek çok anne adayının zorlanmasına sebep olmaktadır. Bilhassa da baharın son aylarına doğru artan bahar alerjisi çiçekler ile ağaçların polenlerinin yanında havadaki bol miktarda tozdan kaynaklanmaktadır. Eğer bahar aylarında sık sık kaşıntılar ile kızarıklıklar ve burun akıntısı ile başa çıkmak zorunda kalıyorsanız sizde de bahar alerjisi olabilir.hamilelikte bahar alerjisi nedir, bahar alerjisi nedenleri, bahar alerjisi belirtileri

Hamilelikte bahar alerjisiyle mücadelede en etkin yöntem evinizi havalandırmak için camı pencereyi açmak yerine klima kullanımından geçiyor. Klimaların sahip oldukları filtreler sayesinde içerisine polen girme ihtimali oldukça düşebilir ancak klima bakımlarının doğru bir şekilde yapılması durumunda ise klimadan kaynaklanabilecek rahatsızlıkları önlemekte çok önemlidir. Zira bakımsız bir klima adeta bakteri saçabilir ve bu durum gebe kadınlar üzerinde olumsuz etkileri içermektedir. Tabii ki dışarıda çok fazla bulunmamak veya bulunmanız gerekse de eve gelir gelmez tüm çamaşırlarınızı değişerek yıkamanız da çok mühimdir. Zira giyeceklerin üzerine sinen tozlar ya da polenler daha fazla bahar alerjisine sebep olabiliyorlar ve onlardan kurtulmak ilk önceliğimiz olmalıdır. Eve geldiğinizde ise uzun süre dışarı kıyafetleriniz ile dolanıyorsanız bahar alerjisinin sizi daha zor terk etmektedir. Aynı durum balkonda kurutulan çamaşırlar için de geçerli olmaktadır ve bu nedenle evin içine koyacağınız bir kurutma askısı ile bu sorunun üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Alerjiye karşı kullanılabilen çeşitli ilaç ve ya iğneler de mevcut fakat bunları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız ilaçların yan etkilerinden kurtulmak için çok önemlidir. Aksi taktirde kafanıza göre ilaç kullanmanız durumunda gerek bebeğiniz gerek de hamileliğiniz için geri dönülemez zararlarla karşı karşıya gelebilir. Bu hususta ise en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir ve özellikle onun dediklerinin dışına kesinlikle çıkmamanız gerekmektedir. Alerjiden mi yoksa başka bir rahatsızlıktan mı bu sorunları yaşadığınızın tespiti ise alerji testleri ile gerçekleştirilir ancak bu testlerin de yine doktorunuzun bilgisi ve kontrolünde gerçekleştirilmesi çok değerlidir.