Saç dökülmesi, hamilelikte en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bunun nedeni şu şekildedir:

Saçın yaşam evreleri vardır. Uzama aşaması ortalama 4 yıl, 2-3 hafta süren kısa bir durgunluk aşaması ve ardından ortalama 3 ay süren bir dökülme aşaması sürer.hamilelikte saç dökülmesi, saç neden dökülür, hamilelikte prp tedavisi

Ardından 2-5 ay dinlendikten sonra yeni bir yaşam süreci başlar ve yeni bir saç teli çıkar. Bu süreç yaklaşık 4 yıl sürer ve bir kişinin hayatı boyunca yaklaşık 25 defa tekrarlanır. 100-150 bin telin yaklaşık yüzde 6’sı ufalanma aşamasında ve yüzde 1’i durgunluk aşamasında.

Her gün ortalama 60 tel doğal olarak dökülür. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişiklikler nedeniyle saç uzama evresi değişir. Böylece daha fazla dökülme görülebilir. Özellikle doğumdan sonra ani ve hızlı bir deri değiştirme süreci başlar. Bu dönemde en uygun tedavi yöntemleri şunlar olabilir:

PRP tedavisi

PRP tedavisi günümüzün en önemli saç dökülmesi tedavilerinden biridir. PRP, yeni nesil bir tedavidir ve Platelet Rich Plasma – Platelet Rich Plasma adlı bir tedavinin kısaltılmış adıdır.

Bu uygulama, kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir tüpte santrifüj edildikten sonra bileşenlerinin ayrılması ve enjeksiyonla elde edilen az miktarda “trombositten zengin plazma” nın (PRP) geri dönüşüne dayanmaktadır. aynı kişi.

2 hafta ara ile 3-4 seans kullanılır. Sonuçlar cesaret vericidir. Yaşlanmayla mücadele, yani yüz, boyun ve dekolte bölgesindeki cildi gençleştirmek için kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir.

Mezoterapi

Bu başka bir tedavi yöntemidir. Saçlı deri mezoterapisi; Saç dökülmesini durdurmak ve mevcut saçların kalitesini artırmak, yeni saç büyümesini etkinleştirmek için haftada bir kafa derisine uygulanabilen bir tedavidir.

Saç derisine özel vitamin, mineral ve protein karışımları enjekte edilerek uygulama alanında kan dolaşımını iyileştirir. Saç köklerine giden kan akışını artırmak, saç köklerinin daha iyi beslenmesine ve gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca mezoterapi cilt yenileme ve selülit tedavisi için bir yöntemdir.