Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren hyaluronik asit kısacası güçlü bir nemlendiricidir. Cildin ve dokuların yağlanmasına ve doğal olarak da nemlenmesine yardım eden bir maddedir. Doğal bir nemlendirici görevi görür, cildin nem dengesini sağlar, cildin iyileşmesine ve genç görünmesine yardımcı olur.Hyaluronik asit, Hyaluronik asit ne demek, Hyaluronik asitin faydaları

Hyaluronik asit plastik cerrahinin sık kullandığı maddelerden biridir. Ciltteki çökmeleri ve dezenformasyonları tamir etmek için hyaluronik asidi tercih etmektedirler. Hyaluronik asit bir hücre içerisinde yer alan nemi düzenlenmesine, cilde su sağlanmasına ve cildin dolgunlaşmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle cildin daha ışıltılı ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Özellikle yaş ilerledikçe vücudun hyaluronik asit seviyesi azalma eğilimi göstermektedir. Bu nedenle de ciltte meydana gelen kırışıklıklar, canlılık ve nem kaybı, eklemlerde aşınma gibi durumlar görülebilmektedir. Ancak vücuda sağlanacak hyaluronik asit takviyeleri ile tüm bu olumsuz durumların önlenmesi ya da etkilerinin azaltılması mümkündür.

Hyaluronik asit cilt haricinde birçok duruma karşı da faydalıdır. Örneğin; yaraların onarılmasına, reflüye, göz kuruluğuna, sistik ve kronik yorgunluklara iyi gelmektedir. Özellikle eklemlerde meydana gelebilen aşınma ve yıpranan gibi durumlarda gelişen “osteoartrit” tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir. Bu rahatsızlığa karşı hyaluronik asit eklemin içine enjeksiyon aracılığıyla verilebildiği gibi oral yolla da verilebilmektedir. Ancak yine de en etkili sonuç enjeksiyon yoluyla elde edilmektedir.

Hyaluronik asit şüphesiz ki cilt sağlığı üzerinde daha önemlidir. Zaten vücudumuzda yer alan toplam hyaluronik asit miktarının yarısından çoğu cilt bölgesinde yer almaktadır. Yaş ilerledikçe bu miktar azalıp cilt nemini kaybediyor olsa da kremler ve serumlar ile cilde uygulanan hyaluronik asitler sayesinde bu olumsuzlukların etkisi azalabilmektedir. Enjeksiyonlar aracılığıyla cilde uygulanan hyaluronik asidin cilt üzerindeki etkileri daha çabuk ve etkili olacaktır. Bununla birlikte gıda takviyesi ile birlikte alınan hyaluronik asidin de etkili olduğu saptanmıştır. Hyaluronik asit kullanılacak ise biraz seçici olunmalıdır. Her markanın ürünü tercih edilmemelidir. Yanlış ürün tercihi yarardan ziyade zarar getireceğinden bir dermatoloji uzmanından yardım alarak seçim yapmak daha olumlu sonuçlar elde edilmesine yardımcı olacaktır.