İmplant tedavisi son dönemlerde ülkemizde fazlası ile ilgi görmektedir. Kısaca implant tedavisini açıklamak gerekirse; diş kemiği üzerine diş kökünün yerine gelecek implantın monte edilmesi şeklinde gerçekleştirilir. İmplant diş kemiğini kaynadıktan sonra adeta diş kökü görevini görür. Bu tedavi yöntemi günümüzden yaklaşık 35 sene önce gerçekleştirildi ve tedavi yapılan kişinin ağzında hala implant kendisini korumaktadır. Buradan da anlayacağımız gibi implant tedavisi oldukça sağlıklı ve sağlam bir tedavi şeklidir. Tabii ki implant tedavisinin uygulanabilmesi için belli şartların yerine gelmesi gerekir. Özellikle 18 yaşını doldurmuş kişilere uygulanmasının nedeni bu kişilerin kemik gelişiminin tamamlanmış olmasıdır. Kemik gelişimi tamamlanmayan ve diş çekilme işi yapılamayan kişilere implant tedavisi uygulanamaz. Ayrıca diş kemiğinde implant için yeterli boşluğun bulunması gerekir. Eğer yeterli diş boşluğu yok ise bu boşluğu oluşturacak teknikler bulunmaktadır.

Fiyat Seçimini Nasıl Yapmalıyız?

implant, implant fiyatları, implant tedavisiÜlkemizde yapılan her diş sağlığı tedavisinde olduğu gibi implant fiyatları da çok yüksektir. Kaba taslak bir şekilde ülkemizde tek diş implant tedavisinin 1000 TL ile 2000 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz. İmplant fiyatları konusunda da bu denli bir fiyat farkının oluşmasında her zaman belirttiğimiz gibi doktorun, hastanenin veya kliniğin faktörü çok fazladır. İmplant tedavisinde bu derece fiyat farklarının oluşması doktorun kalitesinin ve tecrübesinin etkisi olacağı gibi hastanenin kalitesinin, hizmetinin ve bilinirliğinin de etkisi çok fazladır. Ayrıca tedavinin süresi ve kaç dişe tedavinin uygulanacağı da implant fiyatları konusunda belirleyici olmaktadır. Oldukça yararlı ve özel bir tedavi metodu olan implant tedavisinden halkın büyük çoğunluğu mahrum kalıyor çünkü fiyatlar gerçekten çok yüksek. Halbuki implant tedavisi insanların neredeyse gerçek dişlerine kavuşmasını sağlıyor. Böyle bir avantajdan insanları mahrum bırakmak akıl alır gibi değil.

Fiyat Farklarının Önemi

İmplant fiyatları konusunda saydığımız faktörler çok etkili olurken aslında bu faktörlerin bu kadar da büyük fiyat farkları yaratmaması gerekmemektedir. Çünkü hali hazırda bütün implant tedavilerinde aynı sonuç çıkıyor ve tedavide aynı malzemeler kullanılıyor. Zamanla fiyatlar konusunda açılan pergelin daralacağını düşünüyorum. Aksi takdirde insanların diş sağlığı hiçe sayılmış olacak.