Günlük yaşantınızda rejim yapıyor ya da sıkı bir diyete girmeyi planlıyorsanız o zaman kesinlikle aşağıda sizin için hazırladığımız besin gruplarına dikkat etmelisiniz ve olabildiğince bu tür besinleri diyet programınızda tutmanız gerekmektedir.iştah kesen besinler, iştah kapatan besinler, hangi besinler iştah keser

İştahın Önüne Geçen Besinler

İyot: İyot genellikle açlık hissinizin önüne geçmektedir ve özellikle vücudunuzdaki tiroit hormonlarınızın oluşması için oldukça gerekli maddelerdendir. İyot en başta iyot içeren tuzda daha sonra ise balıkta ve soğan sebzesinde bulunmaktadır.

Früktoz: Bildiğiniz üzere meyvelerden früktozu kolaylıkla elde edebilir. Kan şekeri dengenizi früktoz hiçbir suret ile etkilememektedir. Bunun yanı sıra früktoz sayesinde yemeklerden sonra şeker ihtiyacınız meydana gelmez. Früktoz deposuna olarak örnek vermek gerekir ise bal ile çileği örnek verebiliriz. İştahın Önüne Geçecek Besinler Neler Olabilir?

Albümin: Albüminler can sıkıntınızı alır ve özellikle iştahınızı tamamen kapatmaktadırlar. Albüminler triptofan oluşarak beyine taşır ve böylelikle seratonin üretimini arttırıp sizi daha mutlu insanlar haline getirmektedirler. Bu muhteşem proteinlere örnek vermek gerekir ise bezelye, fıstık ve fasulyeyi örnek verilebilir.

Krom: Krom elementi vücudunuzda insülin dengesini korumakla görevli bir elementtir. Krom elementinin oluşturmuş olduğu denge kan şekerinizin azalmaması veya düşmemesi açısından çok büyük önem arz etmektedir. Çünkü bilhassa kan şekerinizin düşmesi acıkmanıza yol açar. Bu önemli elementi ceviz ya da fındık gibi kabukları olan kuru yemişlerden veya tahıl ürünlerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Triptofan: Bu aminoasit proteinlerde fazlaca bulunmaktadır ve pek çok proteinde yer alıyor. Bu önemli amino asit sayesinde ise vücuttaki seratonin oluşumu ile hücrelere taşınması hızlanarak kolaylaşmaktadır. Seratonin gerek iştahınızı kapatır gerekse de daha neşeli olmanızı sağlamaya yardımcı olur ve seratonini en fazla peynir, yulaf, muz ile avokado meyvesinde bulunmaktadır.

Karbonhidratlar: Karbonhidratların içeriğindeki lifler sayesinde sindirim sistemi hızlanmış olur ve özellikle karbonhidratlar kişinin tok kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede ise açlık hissini yok etmektedirler. Karbonhidratları en fazla tahıl ürünlerinde yani buğday veya kepek gibi ürünlerde kolaylıkla buluna bilir.