Baş ağrısına neden olan birçok hastalık vardır. Toplumda en sık görülen baş ağrısı tipi; Gerilim tipi baş ağrıları sinirler, stres ve kaygıdan kaynaklanan baş ağrılarıdır. Bu tip baş ağrısı genellikle baş çevresinde ağrı olarak algılanır. Gerilim tipi baş ağrıları öğleden sonraları yaygındır ve başlangıçta ağrı kesicilere yanıt verebilir, ancak daha sonra yanıt vermeyebilir. Uzun süre ağrı kesici kullanan hastalarda ağrı kesicilere bağlı mide ve böbrek problemleri yaşanabilir. Bu nedenle bu tip baş ağrılarının tedavisinde ağrı kesiciler yerine özel tedavilerin kullanılması önerilir. Bu tedavi yaklaşımları, gerginliği ve kaygıyı azaltan ilaçları, gevşeme egzersizlerini ve psikoterapiyi içerebilir.baş ağrısı, baş ağrısı nedenleri, baş ağrısı neden olur

Baş ağrısının bir diğer yaygın nedeni migrendir. Migren de toplumda çok yaygın bir hastalıktır. Bu genellikle tek taraflı, zonklayıcı ağrıya neden olur. Mide bulantısı ve kusma aynı anda ortaya çıkabilir. Migren ağrısı çok şiddetli olabilir ve bu nedenle kişinin akademik performansında ve akademik performansında ciddi düşüşlere yol açar. Migren tedavisinde triptan adı verilen özel ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak kişi sık sık nöbet geçiriyorsa ve nöbetler işte, okulda ve ailede sorunlara neden oluyorsa özel migren ilaçları kullanılabilir. Bu ilaçlar beta bloker denilen tansiyon ilaçları ve epilepsi ilaçları denilen antiepileptik ilaçlardır.

Bir başka yaygın migren türü de adet migrenidir. Bazı kadınlar her adet döngüsü sırasında tekrarlayan migren atakları yaşarlar. Bu tür atakları tedavi etmek için profilaktik tedavi yaklaşımları da kullanılabilir. Örneğin migren ilaçları adet ağrısını önlemek için sadece adet döngüsü sırasında kullanılabilir.

Üçüncü en yaygın baş ağrısı tipi nevraljidir. Bu tür ağrılar genellikle kısa sürelidir, ancak elektrik çarpması olarak algılanan çok yoğundur. Yüzdeki en yaygın trigeminal nevralji. Bir kişi yüzünde çok kısa ama çok hoş olmayan bir elektrik hisseder. Bu tür ağrıların tedavisinde ilk seçenek epilepsi ilaçlarıdır. Ancak bu tedavi faydalı olmazsa ilgili sinirin olduğu taraf kullanılabilir. Bir sinir bloke edildiğinde ağrıya neden olan sinir lokal anestezik ile uyuşturulur. Bu şekilde ağrının kalıcı olarak kesilmesi sağlanabilir.

Bu nedenlere ek olarak baş ağrısına neden olan daha birçok hastalık görüyoruz. Örneğin, yüksek tansiyon baş ağrısına neden olabilir. Bu durumun tedavisi etkili tansiyon tedavisidir. Boyun fıtıkları özellikle başın arkasında ağrıya neden olabilir. Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan baş ağrıları da vardır. Tüm bu hastalıkların bir nörolog ile yapılacak görüşmede muayene edilmesi ve hastaya doğru teşhisin konulması beklenir.