Kaygı, stres ile panik atak gibi kişinin ruhsal durumu ile ilgili rahatsızlıkların belirtileri kansızlık belirtileri ile benzerlik gösterir. Özellikle kansızlık stresi ve ya kaygıyı arttırır. Stresin ile kaygının belirtileri kansızlığın belirtileri olan çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk hali ile halsizlik gibi belirtilerle örtüşmektedir. Kansızlık problemi bulunan kişilerde kırmızı kan hücresi sayıları normal düzeylere yaklaşmaya başladığında bu belirtilerin çoğu oradan kalkıp stres düzeyi önemli ölçüde azalır.kansızlık ile stres ilişkisi, kansızlık stres yaratır mı, kansızlık strese sebep oluyor

Kansızlık ile Stres

Kansızlık diğer adıyla demir eksikliği anemisi oldukça yaygın bir rahatsızlık ve yaklaşık olarak dünya nüfusunun %5’ini etkilediği düşünülür. Genellikle genetik nedenlerle görülen kansızlık bazı durumlarda yetersiz beslenme ve ya gereken vitaminlerin alınamaması nedeniyle de ortaya çıkar. Demir minerali demir eksikliğine bağlı kansızlık için en önemli mineral olmakla birlikte B12 vitamini eksikliği, magnezyum ile folik asit eksikliği de kansızlık nedenleri arasında yer alır. Kansızlık tek başına stresi arttırabilir ve özellikle kansızlık çekenlerde kronik stres gözlemlenebilir. Kırmızı kan hücresi azlığı nedeniyle beyne taşınan oksijenin azalması zihin karışıklığı, huysuzluk ve ya konsantrasyon eksiliğine yol açar. Aynı nedenden ötürü ise kalp atışı düzensizleşir ve çarpıntı görülür.

Kansızlık ile Stres Arasındaki Bağın Kırılması

Kansızlığın stresi tetiklediği kabul edilmekle beraber bu iki durum birbirinden ayrılan farklı sağlık sorunlarındandır ve her ikisinin tedavisi ayrı ayrı yapılması gerekir. Kansızlık yaşayanlar mizaç bakımından aşırı stresli olur ve ya kansızlık tedavi edilmesine karşın stres düzeyi aynı kalabiliyor. Bu sebeple stres için ayrı bir tedavi yolu izlenmesi en doğrusu olur. Demir, magnezyum, B12 vitamini ile folik asit bakımından zengin bir beslenme programı ya da doktorunuzun önerisiyle bu vitamin ve mineralleri içeren besin takviyeleri kullanmak kansızlığın tedavisinde ilk adımı oluşturur. İyi beslenilmesi aynı zamanda stresi azaltan önemli bir etkenlerdendir. Fakat kronik stres geliştiği zamanlarda bunun kalıcı olarak tedavisinin sağlanabilmesi için ise bir uzman yardımı gereklidir. Uzman kontrolünde stresi durumlarda yapmanız gerekenleri öğrenir ve olaylar karşısından yaşadığınız stresi önemli oranda azaltmanız mümkün olur.