Kekemelik sorunu yaşayan kişiler; sosyal ilişkiler kurmakta büyük bir zorluk yaşamaktadır ve artık canlarına tak eden bu problemden kurtulmak için kekemelik duası okumak da dahil olmak üzere, her yolu denemeye hazır hale gelmiştir. Kekemelik sorunun nedenleri arasında en büyük oran, psikolojik sorunlardır. Çocukluk döneminde kişinin özellikle ailesi ve çevresi tarafından yanlış şekilde yönlendirilmesi kekemelik sorununun oluşmasına neden olmaktadır. Kekemelik tedavi yöntemleri tamamen kişinin çocukluk döneminde ailesi tarafından maruz kaldığı hatalı davranışların düzeltilmesi üzerinedir. Kekemelik nedenleri hakkında nörolojik ve konuşma organlarında görülen fizyolojik bozukluklardan da bahsedilebilinir ancak bu kekemelik nedenleri genel ile kıyaslandığında, psikolojik nedenlerin yanında oldukça düşük bir oranda kalmaktadır.
Kekemelik için şifalı bitkiler kullanımı, bitkisel ürünlerin her alanda faydalı olacağının düşünülmesinden kaynaklanmaktadır. Bilimsel olarak bitkisel ürünler ile kekemelik sorununun tedavi edileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Ancak kişinin bitki çayları ile rahatlaması ve konuşurken içerisinde bulunduğu stres ve kaygılı ortamdan daha rahat çıkması sağlanabilir ki bu durumda kişinin kekeleme nedenleri ile ilgili durumun giderilmesini sağlayabilir. Ancak bu durumun yapılan bilimsel deneyler ile kanıtlanmış bir örneği yoktur ve bir tedavi olarak bahsedilmesi söz konusu değildir.Kekemelik, Dua , Dua ile kekemelik,
Kekemelik nasıl geçer sorusunun asıl cevabı, kişinin kaygı ve stres seviyesinin nasıl düşürüleceği ile alakalı bir konudur. Kekemelik tedavi yöntemleri kişinin yadırganmaktan ve eleştirilmekten korkmadan, rahat ve kendine güvenir bir şekilde konuşması üzerine geliştirilen tekniklerdir. Bu nedenle kekemelik tedavisi konuşma terapisti psikologlar ya da psikiyatri uzmanı hekimler tarafından yapılmaktadır. Zira sorun kişinin düşünce yapısındadır. Düşünce yapısının değiştirilmesi ise kekemelik için şifalı bitkiler kullanılması ile pek de mümkün değildir.
Bu nedenle internette yaygın olarak aranan Ahmet Maranki kekemelik tedavisi başlığı altındaki uygulamalara ile sorunun çözülmesini beklemeden, öncelikle muhakkak uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bu konuda yardım için kurulan kekemelik tedavi merkezleri de, kekemelik sorunu yaşayan insanların bu sorununu gidermeye yardımcı olmak için hizmet vermektedir. Kekemelik nedenleri kişinin düşünce yapısında aranmalıdır ve kişinin pozitif düşünce sistemini geliştirebilmesi sağlanmalıdır. Böylece özgüveni artan birey, kekelemeden konuşabilmektedir.