Vücut tipinize uygun olaraktan seçeceğiniz abiye kıyafet modelleri ile özel gecelerde, davet ve organizasyonlarda, düğün ve nişan törenlerinde veya mezuniyet törenlerinde gecenin yıldızı siz olabilirsiniz. Eğer vücut tipinizi çok iyi biliyorsanız seçeceğiniz abiye kıyafet modeli ile fazlalıklarınızı çok iyi saklayarak görüntü illüzyonu yaratabilirsiniz. Her yaştaki bayanın en çok tercih ettiği abiye modellerinden birisi kısa abiye modelleridir.kısa abiye modelleri, kısa abiyelerde dikkat edilmesi gerekenler

Vücut Tiplerine Göre Kısa Abiye Modelleri

  • Üst bedeni alt bedeninden küçük olan yani armut tipi vücuda sahip olan bayanlar kısa abiye modellerinde tüm dikkati üst bedenlerine çekmeliler. Bunun içinde tercih edebilecekleri abiye kıyafetler halter kesim veya m kesim yakalı veya straplez olmalıdır. Omuzlarını açıkta bırakmak istemeyen bayanların abiye kıyafet seçimindeki modeli derin V dekoltesi olmalıdır. Armut tipi bayanlar tüm dikkatleri yüzlerinde ve göğüs dekoltelerine çekmelilerdir. Ayrıca abiye kıyafette fırfır, kurdele ya da pırıltı detayı isteyen bayanlar bu ayrıntıları elbisenin üst kısmında kullanabilirler. A tipi elbiseler armut vücut tipine uygun bayanlar için idealdir. Ayrıca A tipi elbise tercih edecek bayanların elbiselerinde kullanacakları kemer detayı ile şıklığı yakalayabilirler.
  • Ters üçgen vücut tipine sahip olan bayanlar V yakalı göğüs dekolteli abiye kıyafetlere ağırlık vermelilerdir. Bu bayanların elbise tercihlerinde straplez kalp yakaları, ince askılı ve kap kollu elbiseler yer almalıdır. Ters üçgen vücuda sahip bayanlar kloş veya balon etekli kısa abiye modellerini tercih edebilirler. Giyeceğiniz kısa abiye kıyafetinizde kullanacağınız geniş kemer detayı ile basenlerinizi daha dolgun gösterebilmeniz mümkündür.
  • Omuz ve basen kısmı orantılı olan kum saati vücut tipine sahip olan bayanlarda hemen hemen her kısa abiye modelleri uygun olur. Kum saati vücut tipindeki bayanlar için en çok bel kavisini öne çıkaracak tarzdaki abiye kıyafet modelleri birebirdir. Vücuda tam oturan ve vücudu tamamen saran elbiseler ve kalem etek formundaki elbiseler kum saati vücut tipindeki bayanlar için oldukça idealdir.
  • Atletik ve ince bir yapıya sahip olan dikdörtgen vücut tipine sahip olan bayanların vücutlarında kıvrımları ve orantısız kısımları yoktur. Vücudunuzun daha kıvrımlı görünmesini sağlayacak kraliyet tarzı abiye elbiseler sizler için uygun olacaktır. Alt ve üst kısmı ayrı gibi gözüken abiye kıyafet modelleri dikdörtgen biçimdeki bayanlar için ideal olacaktır.

Kısa Abiye Modellerinde Bir Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

  • Armut tipi vücuda sahip olan bayanların seçtikleri kısa abiye kıyafeti için ihtişamlı bir kolye veya parlak salkım küpeler aksesuar tercihlerinden birkaçı olmalıdır. Çünkü armut tipi vücuda sahip bayanlarda tüm dikkat yüz veya göğüs dekoltesine verilmelidir.
  • Dikdörtgen vücuda sahip bayanların vücutlarını daha kıvrımlı göstermek adına tercih edecekleri piliseli elbiseler veya asimetrik kesime sahip etekler kalçanızı daha hacimli gösterecektir.
  • Bel kavisinin belli olmadığı ve dolgun göğüslere sahip olan bayanların kısa abiye modeli tercihleri arasında dökümlü kumaşlardan yapılmış anvelop tarzı elbiseler olmalıdır.