Vücudumuzda buluna çeşitli kemiklerde oluşabilecek kırıklar bazen anlaşılmayabilir. Ancak kol kırıkları böyle değildir. Kol kırıklarının anlaşılması gayet basittir, çünkü kolun şeklinde mutlaka bir bozulma gerçekleşir. Bunu tespit etmek için ise röntgen çekmeye bile gerek yoktur.kırık kol tedavisi

Ayrıca kol kırıklarında kırılan kemiklerin uç kısımları birbirlerine değeceklerinden dolayı şiddetli bir ağrı hissedilir. Bu ağrı; koldaki kasların kemikleri farklı yönlere çekmelerinden ötürü artabilir ve yine bu sebepten koldaki şekil değişikliği artar.

Kol Kırığı Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle kol kırıkları, anestezi ile hastaya ağrı hissettirmeden ve ameliyata gerek duymadan tedavi edilmeye çalışılır. Ancak bazı durumlarda, kol kaslarının fazlalığından ötürü veya diğer sebeplerle kol kemiklerinin şekli bozulmuş olabilir ve kolun ameliyata alınması gerekebilir. Kol kemiklerinin her iki uçları da birbirine düzgün bir şekilde değecek şekilde ayarlandığında, bu şekilde kol alçıya alınır. Alçıya alınan kol, genellikle haftada 1 kere röntgen ile kontrol edilir.

Röntgen ile düzenli kontrol sırasında eğer koldaki kemikler arasında eğrilik veya kayma olursa, bu kolu ameliyat etmek için bir sebeptir. Kol kırığı ameliyatları bugün çok küçük aletlerle yapılabilmektedir. Hem hızlı bir iyileşme süreci sağlanabilmekte hem de ameliyat izi bırakmadan ameliyat tamamlanabilmektedir.

Kol Kırığı Nasıl Daha Çabuk İyileşir?

Doktorun belirttiği süreden daha önce kırılan kol ile ağırlık kaldırmak, kolun iyileşme süresini uzatacaktır. Kırılan kolu mümkün mertebe bir yük taşımak veya herhangi bir şeyi itip çekmek için kullanmaması gerekir. Çünkü kolun iyileşmesi için o bölgeye konulan plaklar, vidalar veya çiviler yerinden oynayabilir.

Bir diğer önemli etmen de kırılan bölgeye kan gitmesidir. Sigara içen kişilerde kırılan bölgenin kaynaması gecikir veya hiç mümkün olmaz. Bu yüzden kolun tekrar ameliyat edilmesi bile gerekebilir.

Ayrıca yanlış bilinen bir gerçek te şudur ki; paça çorbası veya kemik suyu haşlaması içmek, kırığın iyileşmesini hızlandırmaz. Bu konuda yapılmış bir bilimsel çalışma yoktur.

Kol Kırığı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Parçalı olmayan normal bir kırık yaklaşık olarak 6 haftada iyileşir. Tabi bu sadece kırığın kaynaması içindir. Kolun eskisi gibi kullanılabilmesi için kırık kaynadıktan sonra bir 6 hafta daha geçmesi gerekir.