Kolesterol nasıl düşürülür, yulaf ve arpa yüksek miktarda çözülebilir lif içerir. Bu lifler LDL kolesterolü düşürür, HDL kolesterole etki etmez. Omega 3 yağ asitleri için haftada en az iki kez balık tüketilmelidir. Fındık, ceviz ve badem gibi yağlı tohumların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Soya ürünleri hayvansal ürünlerin yerine kullanılabilecek en iyi alternatiflerdir.
Kolesterol yüksekliği belirtileri, kan değerlerinin ölçülmesi ile anlaşılır. Çok insanda kolesterol belirtisi görülmez. Halsizlik, el ve kollarda uyuşma, göğüste batma gibi belirtiler görülebilir. Yüksek kolesterol belirtileri her hasta görülmemektedir. Ancak kan testleri sonucu ortaya çıkar. Tansiyon belirtileri, yüksek ve düşük tansiyon olarak 2 guruba ayırmalıyız. Yüksek tansiyon belirtileri sık olan baş ağrıları, zor nefes alma ve kalp çarpıntısı, halsizlik ve baş dönmesi, sol omuzda ve göğüste ara sıra görülen ağrılar sayılabilir. Ancak yüksek tansiyon ilk önce belirti vermez.Kolesterol, Kolesterol belirtileri, Kolesterol tedavisi3
Düşük tansiyon belirtileri ani ayağa kalkışlarda baş dönmesi tansiyon düşüklüğünün en önemli belirtisidir. Yorgunluk, halsizlik, kulak çınlaması, unutkanlık, konsantrasyon zorluğu, el ve ayaklarda üşüme, göz kararması, baş dönmesi, bazen bayılma nöbetleri tansiyon düşüklüğü belirtileri olarak görülmektedir.
Şeker hastalığı belirtileri, sık idrara çıkma, aşırı susama, bulanık görme, halsizlik, bitkinlik, beklenmedik kilo kaybı, acıkma hissi, mide bulantısı, kusma, nefes kokusu, yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler gösterir.
Kolesterol tedavisi ilaçlı ve ilaçsız olarak iki farklı tedavi uygulanmaktadır. İlaçsız tedavilerde öncelikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekir. Sigar bırakılmalı şişmanlık kontrol altına alınmalıdır. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar, yağ metabolizmasındaki bozuklukların düzenlenmesi amacı ile geliştirilmişlerdir.
Kolesterol diyeti, ekmeklerde buğday, çavdar, yulaf, mısır tercih edilmelidir. Süt ürünlerinden yağsız süt, az yağlı peynir, yağsız yoğurt yenmelidir. Çorbalar ise sebze çorbası, et suyu çorbalar tercih edilmelidir. Balıklar ızgara ve buğulama olarak yenmelidir. Et olarak tavuk, hindi tüketilmelidir. Yağlar ise ayçiçeği yağı, zeytinyağı, mısır özü ve soya yenmelidir. Ceviz, fındık badem de kolesterole iyi gelmektedir.
Kolesterol nedir, Kolesterol yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir.