Lens kullanımının zorunlu olduğu durumlarda tek kullanımlık lensler tercih edilmelidir.

Ciddi görme problemi yoksa yani gözlük veya kontakt lens kullanılmadan görme kontrol edilebiliyorsa kontakt lens kullanmadan havuzda veya denizde yüzülmesi tavsiye edilir. Ancak çok sayıda gözlük ile gözlük veya kontakt lens kullanan kişilerde görme çok düşük olacağından bu durumda lens kullanmak zorunlu hale gelir. Bu durumda tek kullanımlık lensler su geçirmez yüzme gözlükleriyle birlikte kullanılmalıdır. Yüzerken gözünüze su kaçarsa, göz tahrişi ve enfeksiyon riskini azaltmak için kontakt lenslerinizi mümkün olan en kısa sürede çıkarın.kontak lens, kontak lens kullanımı, yüzücü kontak lensi

Yüzerken sert gaz geçirgen kontakt lens kullanmayın.

Kontakt lenslerle yüzmek gözleri tahriş edebilir ve hatta gözlere zarar verebilir. Yüzme gözlüğü suyla göz temasını azaltır, olası enfeksiyonlara ve tahrişlere karşı korunmaya yardımcı olur ve su altında daha net görüş sağlar.

Sert gaz geçirgen (GP) kontakt lensler, gözlerden düşme olasılıkları daha yüksek olduğundan yüzerken kullanılmamalıdır. Yumuşak kontakt lenslerin yüzerken gözünüzde kalma olasılığı daha yüksektir, gözeneklidirler ve kimyasalları ve bakterileri emerek göz tahrişi ve enfeksiyon riskinizi artırır. Ek olarak, yüzme havuzlarındaki tatlı su, yumuşak lenslerin göze yapışmasına neden olarak ciddi rahatsızlığa neden olabilir.

Lens aşınma tehlikesi: Karıncalanma durumunda lensi hemen çıkarın.

Yüzerken göze giren su, gözleri yağlayan doğal gözyaşlarını da temizler ve kronik kuru gözler gibi mevcut göz rahatsızlıklarını kötüleştirebilir. Kontakt lens ile yüzmeyi seçerseniz, tek kullanımlık lensler en güvenli seçenektir. Tek seferlik kullanımdan sonra atılmaları, temizleme ve dezenfekte etme ihtiyacını ortadan kaldırmalıdır. Tek kullanımlık lens kullanırken bile, herhangi bir anda gözlerde yanma veya yanma hissi oluşursa, yapılacak ilk şey lensi hemen çıkarmaktır. Lensleri çıkartmanıza rağmen yanma hissi devam ederse mutlaka bir göz doktoruna başvurmalısınız.

Tek kullanımlık lensler banyodan hemen sonra atılmalıdır.

Güvenlik nedenleriyle, günlük tek kullanımlık lensleri banyodan hemen sonra atmak, nemlendirici göz damlaları kullanmak veya kontakt lensler için onaylanmış suni gözyaşlarıyla gözleri yıkamak önemlidir. Tek kullanımlık lenslerin maliyeti, aylık olarak kullanılan lenslerin maliyetinden her zaman yüksek olsa da, mevcut riskler hesaba katıldığında bu maliyet farkı göz ardı edilebilir.

Reçeteli yüzücü gözlükleri de bir seçenek olabilir.

Yüzerken gözlük kullanılması göze su temasını engeller ve kontakt lenslerin gözden düşmesini engeller. Diğer bir seçenek de kırma kusurlarını düzelten reçeteli yüzme gözlükleridir. Bu gözlükler günlük yaşam için tasarlanmıştır ve yüzmek için tasarlanmıştır. Bu yöntemlerin dezavantajı genellikle astigmatı düzeltmemeleridir. Avantajı, UV filtresi içerdiklerinden, yüzerken güneşe maruz kalma olasılığından dolayı gözleri güneşin zararlı etkilerinden korumalarıdır. Birkaç marka, kırılmayı düzeltmek için hazır optik yüzme gözlükleri üretmektedir. Bu camlar çeşitli boyutlarda mevcuttur. Tüm bunları yapmak istemeyenler için bir başka alternatif de uygun bir kornea yapısı olması durumunda kırma kusurunu lazer ile düzeltmektir. Bu durumda normal yaşamda olduğu gibi denizde ve havuzda iyi görmek için kırma kusurunu düzelten bir lens veya cama ihtiyaç duyulmayacaktır.