Şekillendirme ameliyatları, boyundan ayak bileğine kadar şekillendirme girişimleridir. Bu müdahaleler bazen basit plastik cerrahi, bazen rekonstrüktif cerrahi bazen de her ikisi ile yapılmaktadır. Bu ameliyatlar ağırlıklı olarak yaşla birlikte yağ birikiminin arttığı bel ve kalçalara yapılmaktadır. Kadınların en çok ilgisini çeken tedavi olarak kabul edilse de son zamanlarda erkekler de jinekomasti (meme büyütme) ve bel bölgesinde yağlanma için şekillendirme ameliyatlarını tercih etmişlerdir.kontur cerrahisi, kontur cerrahisi ne demek, kontur cerrahisi kimlere yapılır

Genellikle inatçı yağ birikintileri için kullanılır

Operasyonun sonuçları herkes için farklıdır, aynı operasyonu geçiren diğer kişilerle kıyaslanamaz. Kişi ideal kilosuna ulaşsa da bazı yerlerde kalıcı tıkanıklık gelişebilir. Bu, her ikisi de şekillendirme ameliyatının bir parçası olan liposuction ve abdominoplasti (karın germe ameliyatı) sonuçları açısından ideal bir sonuçtur. Ancak bazen bu ameliyatlar kişiyi kilo vermenin başında veya başında motive etmek için yapılabilir.

Kontürleme işlemlerinin uygulanabileceği alanlar

Yüz ve boyun bölgesi Göğüs Kollar Karın Bel bölgesi Kalça Bacaklar Geri

Yağ alımı kişiye göre belirlenir.

Şekillendirme işlemleri; Liposuction, rekonstrüktif cerrahi veya her ikisinin kombinasyonu ile yapılır. Liposuction yöntemi; Üç tür vardır: klasik, ultrasonik ve lazer. Temelde aynı olmalarına rağmen “lazer liposuction” tercih edilir. İşlemden önce yağ toplama bölgesine yağ parçalanmasını artıran, kanamayı azaltan ve ek lokal anestezi sağlayan bir sıvı enjekte edilir. Daha sonra düzenli yağ alımını sağlamak için hastaya göre belirlenen delik sayısı ile yerleştirilen ortalama 2-4 mm kalınlığındaki kanül ile yağ emilir. Anesteziden kurtulduktan sonra kişi hafif bir ağrı hisseder. İşlem sonrası işlem yapılan bölgede şişliği önlemek için korse giydirilir ve yaklaşık bir ay kadar giyilmesi gerekir. Bu süre zarfında izler kaybolmaya başlar. Ameliyattan sonra nihai sonuçların alınması en az üç ay sürer. Bazı hastalarda yüzün bir bölgesinden yağ alınırken, aynı operasyon sırasında yağ istenmeyen çukurlara aktarılabilir.

Abdominoplasti (abdominoplasti) ile birlikte kullanılır

Karına liposuction yaptıran hastalarda genellikle karın germe gereklidir.