Köpekler ve sahipleri arasında, aralarındaki bağları güçlendirmeye büyük ölçüde yardımcı olan bir köprüdür. Oyun ve eğlencenin stresi azaltıp eğlenmeye yardımcı olabileceği gibi, aynı şey köpeğiniz için de geçerlidir. Evcil hayvanınızla yaşı ve büyüklüğü ne olursa olsun saatlerce oynamayı öğrenerek, onun ihtiyacı olan egzersizi sunabilirsiniz. Bu sayede enerjilerini boşa harcamazlar. Kabul edilemez bir şekilde davranmazlar. Oynarken çeşitli eğlenceli köpek oyunları oynamak evcil hayvanınızın iyi hissetmesini sağlayacaktır. Fiziksel ve bilişsel gelişimin yanı sıra birçok sosyal fayda sağlar.köpeklere oyun saati ayırma, köpeklerle oyun oynama, köpek ve sahibi arasında bağ kurma

Köpek Oyunları Yapmanın Faydaları

Köpek oyunları, arkadaşınızla mükemmel bir şekilde etkileşim kurmanıza ve onun sevgi dolu bir kişilik geliştirmesine izin verir. Siz de köpeğinizin günlük rutinine farklı oyunlar ekleyerek saatlerce oynayabilirsiniz. Bu sayede arkadaşınızın hayatına renk katabilirsiniz. Arkadaşınızla saatlerce oynadıktan sonra oynayabileceğiniz köpek oyunlarının birçok faydası şunlardır:

1) köpeğinizi eğitebilirsiniz

Köpeklerle oynamak bir zorunluluktur. Bu, antrenman yapmanın en eğlenceli yollarından biridir. Ancak eğitici bir oyun arıyorsanız ısırmaya neden olan oyunlardan kaçınmalısınız. Ayrıca vücudunuzun hiçbir yerini oyunlara dahil etmeyin. Evcil hayvanınızın bazı olumlu hareketleri güçlendirmesini istiyorsanız, otur, ayağa kalk veya oyun saatini hareket ettir gibi komutları içeren köpek eğitim oyunlarını tercih edebilirsiniz. Örneğin; Hem içeride hem de dışarıda kolayca oynanabilen yakala-getir oyunu ile evcil hayvanınıza yakala, getir veya bekle gibi komutları öğretebilirsiniz.

2) Egzersiz yapmanızı sağlar

Köpekler için sadece 5-10 dakikalık oyun süresi bile birçok fiziksel sağlık yararı sağlayabilir. Özellikle çekme, getirme veya frizbi gibi oyunları seçerek arkadaşınızın bol bol pratik yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, bastırılmış tüm enerjileri serbest bırakılacaktır. Sağlıklı kalmak için herkesin günlük yaşamında egzersize ihtiyacı vardır. Bu aynı zamanda köpekler için de geçerlidir. Aktif olarak köpek oyunları oynayarak evcil hayvanlarınızın sağlığı da korunmuş olacaktır. Genel denge ve koordinasyon gelişebilir.

3) Zihinsel uyarım sağlar

Köpeklerle yapılan fiziksel aktivite aynı zamanda zihinsel uyarım da sağlar. Oyun saatinize eklediğiniz çek ve çıkar tarzı oyunlar, daha interaktif oyunlar olduğu için arkadaşınızın odaklanmasına yardımcı olur. Bu size kendi kararlarınızı verme yeteneği verir. Aynı zamanda oyunlar belirli kurallar içerdiğinden zihinsel yeteneklerini geliştirmelerine de olanak sağlar. Oyun sırasında verdiğiniz komutlar arkadaşınızın karar verme sürecini etkiler. Bu onların keskin olmalarını kolaylaştırır.

4) Evcil hayvanınızla aranızdaki bağ güçlenir

Köpeklerle oynamak evcil hayvanınızla kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacağından bir oyun saati oluşturmak aranızdaki bağı güçlendirebilir. Çünkü köpekler genellikle sosyal hayvanlardır ve oyun oynayarak vakit geçirmekten hoşlanırlar. Ancak oluşturduğunuz oyun saati arkadaşınız için günlük bir rutin oluşturacağından, canı sıkıldığında eğlenmek için farklı yollar aramasına gerek kalmaz. Bu şekilde arkadaşınızın sorunlu davranmasını önleyebilirsiniz. Davranış sorunları varsa onları oyalayabilir, kötü özelliklerini oyunlarla kaldırabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler elimizdeyken hatırlatalım ki; Köpeğinizle oynarken, süreci doğru bir şekilde yönetebilmek önemlidir. Oynarken, hangi oyunu oynayacağına karar vermek veya kuralları belirlemek, her şeyin sizin elinizde olduğunu anlamasına yardımcı olur. Köpeğiniz oyun sırasında çok gerginse, oyunu durdurmalı ve sakinleşmesini beklemelisiniz. Ayrıca, oynamayı öğrenirken erkenden basit kurallara uymak, kontrolün sizde olmasını sağlayacak ve arkadaşınızın kuralları anlamasını kolaylaştıracaktır. Arkadaşınızı oyunlar sırasında başarılı olduklarında daha da motive etmek için sarılmalar veya iltifatlar ile ödüllendirebilirsiniz.