Son zamanlarda oldukça popüler yatırım aracı kripto paraları sık sık görüp duyar olduk. Siz olmasanız dahi etrafınızdaki insanlardan mutlaka duyuyorsunuzdur. Bitcoin diye bir şey var ve ona yatırım yapsam mı? şeklindei bir çok soru soruyoruz. Şimdi size kripto paralar ile ilgili bilgiler sunacağız. Kripto paralar son zamanlarda sürekli bir yükseliş trendine girdikleri için oldukça popüler olmayı elde ettiler.kripto para, kripto para kullanımı, dijital para

Bitcoin Ne Demek?

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçmiş. Makalenin yazarı iseSatoshi Nakamoto’dur gerçek ismi ya da mahlası bir ekibe ait unvan olduğu konusunda tartışmalar var. Maksimum Bitcoin sayısı 21 milyonla genesis blokta belirtilerek sınırlandırması gerçekleşmiştir. İlk Bitcoin transferi Satoshi Nakamato’ya geliştirmesi için ona yardım sağlayan kriptograf Hal Finney arasında gerçekleşmiş. İlk alışveriş ise 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile olmuştur.

Kripto Para Madenciliği

Para üretme işlemine madencilik(mining) deniliyor. Kripto para Madenciliği hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adını ifade eder. Bu işlemleri gerçekleştirmek için sunulan Bitcoin yazılımını indirerek donanımları üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere madenci denilir. Aynı işlem altcoinler için de geçerli oluyor.

Altcoin Ne Demek?

Altcoin, Bitcoin‘den sonra ortaya çıkan ya da piyasaya sürülen kripto paralara verilen genel bir terim. Altcoin terimi, alternatif coin kelimesinin kısaltılmasından meydana geliyor.

  • Ethereum
  • Binance Coin
  • Polkadot
  • Cardano
  • Ripple
  • Litecoin

gibi Bitcoin olmayan altcoinler sırasıyla en pahalı coin olan Ethereum ile devam etmektedir. Kısacası herhangi bir Bitcoin olmayan her coin altcoin kategorisine girebiliyor.

Kripto Para Piyasasına Gireceklere Tavsiyeler

  • İlk olarak vereceğimiz tavsiyelerin başında, asla sistemin nasıl çalıştığını öğrenmeden büyük yatırımlar veya paranızın hepsini yatırmayınız. Öncelikle de küçük paralarla sistemin nasıl çalıştığını öğrenip daha sonra yatırımınızı büyütmenizde fayda var.
  • Borç parayla kripto para almayını. Kripto para alacağınız miktar kaybedince üzüleceğiniz bir değer olmamalıdır.
  • İşi ne kadar az şansa bırakırsanız o kadar iyi olmaktadır..
  • Güvenli bir borsaplatformu seçiniz. Bir borsanın daha önce hacklenmiş olmasından çok hacklenmesine rağmen kullanıcılarına geri ödeme yapabiliyor olması önemli bir noktadır.