İş güvenliği son zamanlarda daha çok dikkat edilen ve çaba harcanan konulardan bir tanesi oldu. Günümüzde birçok alanda işçi çalışmasına ve her alana özgü farklı model ve tasarımda makinelerin kullanılmasına rağmen tam olarak güvenli çalışma alanları oluşturulmuş değil. Bunun üzerine devlet güvencesi ile sağlanan iş güvencesi için kanun düzenlemeleri de yapılmış durumda. Buna göre her iş koluna ait olan makine ve teknolojik aletlerin düzenli olarak kontrolleri yapılmaya başladın. Bu anlamda iş kollarında büyük bir önem sahip olan kule vinç periyodik kontrolü de bulunmaktadır.kule vinç kontrolü, kule vinç periyodik kontrol yapımı, periyodik kule vinç kontrolü yapımı

Kule vinç birçok ağır yükün yatay ya da dikey taşınması için kullanılan ve kullanımı sırasında büyük bir dikkat ve özen gösterilmesi gereken aletlerden bir tanesidir. Kaldırma makinelerinden bir tanesi olan kule vinç kontrollerinde farklı parçaların düzenli olarak operatörü tarafından kontrol edilmesi gerekir. Çok ağır yüklerin kaldırılmasında kullanıldığı için olası bir kaza anında sadece makinelerin hasar görmesi değil can kayıplarının da olması muhtemeldir. Bu nedenle düzenli olarak kontrollerin yapılması ve yapılan kontrollerin de kayıt altına alınması gerekmektedir. Kule vinç periyodik kontrolü parçaları olarak halatlar, zincirler, kasnaklar, frenler, otomatik durdurucular ve kancalar olarak farklı bölümlerin kontrol edilmesi ile sağlanmaktadır. Düzenli olarak bakım yapılması dahilinde hem iş kazaları en aza indirilmiş olacak hem de makinelerin daha uzun ömürlü çalışması sağlanmış olacaktır. Sonuç olarak makinelerin üretimi ve sağlanması da büyük maliyetler gerektirmektedir.

Kule vinç periyodik kontrolü kullanıcısı olan operatörü tarafından yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bu kontrollerin her üç ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Üç ay yapılan genel kontrollerin yanı sıra vincin sahip olduğu bu parçaların da her kullanım öncesinde kontrol edilmesi gerekmektedir. Gerekli kontrollerin doğru ve düzgün bir şekilde yapılmasının ardından araç kullanıma hazır hale getirilmektedir. İş kazaları son zamanlarda büyük can kayıplarının yaşanmasına neden olmuş ve bu nedenle de giderek daha çok önem verilen bir konu haline gelmiştir. Kanun desteği ile de araçların kontrol ve muayeneleri sağlanarak daha düzenli ve sistemli çalışan makineler sağlanabilmektedir.