Günümüzde trafik sorunu zaman sıkıntısı gibi problemler nedeniyle önemli belgelerin ulaştırılması için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bununla birlikte önemli belge evrak ve bunun gibi bazı kaynakların ulaştırılması için kurye ismi verilen çalışanlar ile hizmet verilmektedir.  Bu hizmet sonucunda hem zamandan tasarruf edilmiş hem de önemli işler aksama olmadan yoluna koyulmuş olur. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan ve bu alanda ciddi çalışmalar yapılmakla birlikte her geçen yıl kurye ihtiyacı biraz daha artmaktadır. Tanım olarak biraz daha detaya inecek olursak insanların ihtiyacı olan evrak ve ürünlerin taşımacılığını hızlı bir şekilde yapan kimselere verilen isimdir. İlk olarak büyük şehirlerde çıkan ihtiyaç zaman içerisinde her şehrin ve her kesimin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kurye kavramının gelişmesi ile birlikte motorlu yaya ve arabalı olmak üzere kendi aralarında sınıflandırma yapılması kaçınılmaz olmuştur. Her kurye firmasının dağıtım yapması gereken elemanlara ihtiyacı bulunmaktadır.  Bu işin en önemli ayrıntısı hız ve disiplindir. En hızlı şekilde belge ve malları adreslere ulaştırmak kişileri mağdur etmemek gerekir. Aynı zamanda ulaştırılmayan ürünler ile ilgili doğacak zararlar iki tarafın arasındaki güveni zedeleyeceği gibi çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kurye elemanı dağıtıma çıktığı ilk andan son ana kadar adresleri almış olduğu sorumlusu ile iletişimi koparmadan gün içerisinde yeni bölge ve adresleri ziyaret ederek işini en doğru ve en hızlı şekilde yapmalıdır.

 Günümüzde pek çok gönderiyi kurye şirketleri ile yaptığımız anlaşmalar sonucunda sonuca bağlayabiliyoruz. Herhangi bir mağduriyet yaşatmayan hızlı teslimat sağlayan ve çalışanlarının müşterilerin sorunları ve sorunları ile ilgili bir şekilde ilgilendikleri firmalar tercih sebebi olmaktadır. Herhangi bir yerden başka bir bölgeye herhangi bir ürün belge ya da evrak taşıyacak işini en hızlı ve en güvenilir şekilde tamamlayacak ve gerekli testlerden başarıyla geçebilecek kendine güvenen kişiler kurye olabilirler. Çoğu firma hafta sonları çalışmamakla birlikte hafta içi 8.30 da mesaiye başlanarak akşam 18.00 sularına kadar bölgeleri dolaşarak çalışma performansı göstermektedir.