Yaz güneşinin en belirgin yan etkilerinden birisi, doğrudan maruz kalındığında vücudun çeşitli yerlerinde çil ve lekelere sebep olmasıdır. Kadınlar özelinde çözülmesi gereken bir cilt problemi olarak değerlendirilen lekelere yönelik piyasada birçok leke kremi bulmak mümkündür. Çoğunlukla bir eczaneden tedarik edilen bu ilaçların üretim yerleri Tayland, Vietnam, Dominik gibi ülkelerdir. Belli bir dermatolojik takibe tabii olması gereken leke kreminin zararları bu kapsamda ortaya çıkmaktadır. Üretim aşaması ve etki düzeyi zayıf olan kremlerin, üzerinde durulmaya değer başka yan etkileri de mevcuttur.leke kremi zararları neler, leke kremi kullanımı, leke kremi zararı

Zararlı Bir Madde Civa

Vücutta kendisini gösteren kahverengi cilt lekesi ve çillerin beyazlatılarak ortadan kaldırılması esasına dayanan kremler,  uzun vadeli sonuç vermekten uzaktırlar. Güneşle temas sonrası yeniden ortaya çıkabilen bu lekeler, cildimizin bebeksi görüntüsünü bozduğu gibi, içsel bazı sağlık problemlerine de davetiye çıkarmaktadır. Yakın zamanda klinik bazlı yapılan çalışmalarda ortaya konduğu üzere, leke kreminin zararları, içeriğinde barındırdığı civa maddesiyle doğrudan bağlantılıdır.  Farklı kozmetik ürünlerde de kendisine yer bulan civa, etkin bir madde olmakla birlikte, insan sağlığını tehdit eder özellik göstermektedir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre, vücutta kalma süresi uzun olan civa kimyasal bir yapı arz etmektedir.  Karaciğer ve böbrek gibi hayati önem arz eden iç organların çalışma sistemine darbe indiren kremler, 1970’li yıllardan bu yana etkileri bağlamıyla gözlemlenmektedir. Daha önce birçok kimyacı ve tıp hekimi tarafından tetkik edilen bu ürünlerin kullanımı, doğallıktan uzak, kısa vadeli ve maliyetli bir yönteme başvurmak anlamına gelmektedir.

Sağlığı Tehdit Ediyor

Bazı ülkelerde kullanımına yasak konan civa maddesi, cilt lekelerini yok etmek için faydalanılan kozmetik ürünlerin içerisinde, market reyonu ve internet sitelerinde kendisini yer bulmaktadır. Öte yandan, bu yolla istenmeyen lekelerden kurtulmaya çalışırken, diğer yandan kalıcı sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilmektedir. Leke kreminin zararları dendiğinde,  sürülen noktada oluşan batma ve yaşanan tahriş kötü bir his uyandırmaktadır. Söz konusu kremler, nemlendirilmeden, yanık ve henüz düzelmemiş yaraların bulunduğu bölgeye uygulanmamalıdır. Rüzgarlı hava koşullarında sürüldüğü bölgeyi uçarak terk eden kremlerin, kadınların hedeflediği temiz yüz ve cilt görüntüsünü elde etme noktasında yeterli olmadıkları açıktır.