Yıl 2075 de olsa kadınların vazgeçemeyeceği en önemli şeylerden bir tanesi makyajdır. Makyaj yapmak kadınlar için hayati önem taşır. Çünkü kendilerini daha alımlı ve göze hoş gelecek şekilde göstermek onlar için olmazsa olmaz şeylerdir. Ticaretin global bir hal alması ile birlikte makyaj ve makyaj malzemelerinde hoş ve nahoş gelişmeler yaşandı. Hoş gelişmeler sonucunda birçok farklı makyaj ürünü piyasaya sürüldü ve fiyat yelpazesi oldukça geniş bir seviyeye ulaştı. Bu durumunu nahoş hale çeviren ise makyaj malzemelerinin üretiminde kullanılan maddeler oldu. Birçok madde sağlığı tekdir eder nitelikte olmasına rağmen bazı sebeplerden dolayı ürünlerin üretimine sokuldu. Ürünlerin raf ömrünü arttırmak, renk çeşidini arttırmak vb. birçok sebep ile sağlığı tehdit eden madde üretime sokuldu. Bu sebeple makyaj malzemesi alırken mutlaka doğal ürünler aldığınızdan emin olmalısınız. Satın alacağınız ürünlerin etiketlerinde mutlaka doğal, bitkisel ya da organik ifadelerinin bulunmasına dikkat edin. Eğer satın alacağınız ürünün içeriğine baktığınızda içindekiler kısmında paraben, sodyum lauryl sülfar (SLS) ve amonyum lauryl sülfat (ALS), izopropil alkol, alüminyum, madeni yağ, polietilen glikol var ise bu ürünleri satın almayın. Peki bu maddeler nedir, aşağıdaki tanımlarda maddelere ilişkin bilgi verilmiştir.Makyaj malzemesi alırken nelere dikkat edilmeli, makyaj malzemesi alırken, makyaj malzemeleri

Paraben: Raf ömrünü uzatmak ve koku gidermek amacıyla kozmetik sektöründe kullanılan bir maddedir. Ciltte kızarıklık ve alerjik reaksiyon görülmesine sebep olabilmektedir.

Sodyum Lauryl Sülfar (SLS) ve Amonyum Lauryl Sülfat (ALS): Vücut bu maddeleri kolayca emer ve ciltteki olumsuz etkileri tahrişe neden olmalarıdır. Güzelleşeyim derken cildinizi tahriş edebilirsiniz.

İzopropil Alkol: Kozmetik sektöründe çözücü olarak kullanılmaktadır ve cildin koruyucu dengesini bozar.

Alüminyum: Alzheimer hastalığına sebep olduğu düşülmektedir. Bu nedenle alüminyum içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

Madeni Yağ: Kaplayıcı özelliği bulunmaktadır. Vücudun doğal olarak salgıladığı toksin örtü madeni yağların üstüne çıkamaz ve bu da ciltte sivilce ile diğer cilt sorunlarının baş göstermesine sebep olur.

Polietilen Glikol: Kozmetik sektöründe kıvam verici madde olarak kullanılır. Cildin bakterilere karşı olan direncini azaltır.