Ahşap Yer Döşemeleri hakkında; Mobilya bakımında pek dikkat edilmeyen ancak çok önemli olan bir durum ahşap yer döşemeleri oluyor. Ahşap yer döşemeleri sürekli olarak çizilirler ve biz bunu fark ettiğimizde yer döşemesi artık çok zarar görür. Bu yüzden özellikle yeni döşenen döşemeleri ve ya tamir görmüş döşemelerin çizilmesini önlemek için özelliklede mobilyalarınızın yerini değiştirirken mobilya ayaklarının alt kısmına naylon kalın çorap geçiriniz. Eğer ki, ahşap döşemeler çoktan çizilmişse bu sefer bu çiziklerin üzerine ve ya komple ahşap döşemenin tamamına balık yağı uygulayın ve en az 1 gün boyunca bu şekilde döşemeyi bekletiniz.

İşlenmiş Mobilyalar; Mobilya üzerindeki o ince işlemeleri koruyabilmek için cilalama bezlerinize iyi bakmanız gerekmektedir. Çünkü bu bakımın mükemmel olması için bezlerinde temiz ve pürüzsüz olması gerekiyor. Ayrıca bu bezler kesinlikle yıpranmış olmamalı ve ya yıpranmış herhangi bir bez işlenmiş mobilya temizliğinde ya da bakımında kullanılmayınız. Çünkü zaten yıpranmış olan bezin iplikleri bu ince işlemeli mobilyaların her bir yanına takılır ve işlemelere zarar verecektir. İşlemeli mobilyaları korumak için mümkünse normal ya da yağlı cila kullanmak yerine balmumu cilası kullanmalısınız.mobilya bakımında önemli noktalar, mobilyalara nasıl bakılmalı, mobilya bakımı hakkında bilinmesi gerekenler

Ahşap Zeminler; Ahşap zeminlerin yüzeyinde bulunan ufak tefek lekeleri temizlemek için ise, temiz bir suyun içerisine bir miktar sirke ilave edin ve daha sonra bu karışımın içerine yumuşak bir bez batırıp bu bez ile ahşap zeminleri ovarak siliniz. Bu uygulama sayesinde gerek temizlik gerek de parlatma işlemi uygulamış olursunuz.

Ahşap Mobilyalar; Ahşap mobilyaların gerek çiziklerini kamufle etmek gerek de ahşap mobilyayı parlatmak istiyorsanız o zaman mobilyanın üzerine kahverengi ayakkabı boyası uygulayınız ve sonradan üzerine de cila sürünüz. Ahşap mobilyalarınızı temizledikten sonra mutlaka yüzeye limon suyu uygulamalısınız. Bunun için bir litre kadar suyun içerisine 1 tane büyük limon sıkmanız yeterli olacaktır. Bu sayede mobilya temizliği sonrasında mobilya yüzeyinin çok uzun bir süre boyunca parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Ahşap mobilyaları temizlerken oldukça hızlı ve işe yarayan yöntem soğuk çay kullanarak mobilyaları temizleyebilirsiniz. Bu sayede de mobilyalarınızı kimyasal temizleme maddelerinden de korursunuz.