Genel olarak bir yerden bir yere paket zarf taşımak üzere görevlendirilmiş olan kişilere moto kurye adı verilmektedir. Ancak bir kişinin bu işi yapabilmesi için bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle A2 sınıfı ehliyet sahibi olması gereken kişi, minimum ilkokul mezunu olmak zorundadır. Aynı zamanda ciddi bir sağlık sorununun bulunmaması, özellikle de görme ve işitme konusunda ciddi sıkıntılarının bulunmaması gerekmektedir.motorlu kurye olma, nasıl motorlu kurye olunur, kimler motorlu kuryelik yapabilir

Eli ayağı tutan ve bu şekilde sorun bulunmayan, A2 sınıfı ehliyet sahibi, minimum ilkokul mezunu olan kişiler moto kurye olarak çalışabilmektedirler. Yine motosikletle pratik yapmaları ve kendilerini işe başlamadan önce hazırlamaları da önem arz eden bir durumdur. Bu şekilde hem işte en fazla verimi verebilmekte, hem de işini daha hızlı bir süreçte sonlandırabilmektedir. Bu işte yüksek performansla çalışmak, kazanılan parayla doğru orantılı olmaktadır. Zira kişi yüksek performans gösterirse bu işten 2.500 TL’ye kadar para kazanabilir. 2 farklı çalışma yönteminin bu işi yapacak olan kişilere bu alanda sunuluyor olması da önem arz etmektedir. Bu işi yapmak isteyen kişiler bu 2 farklı çalışma sisteminden istedikleri bir tanesini seçerek bu işi rahatlıkla yapabilirler. Öncelikle maaşa dayalı çalışma sistemi bu alanda bu işi yapacak olan kuryelere sunulmaktadır ve maaş+sigorta sistemi bu alanda kendisini göstermektedir. Bunun yanı sıra % 50 olarak adlandırılan çalışma sistemi de yine bu alanda bu işi yapmak isteyen kişilere sunulmaktadır. Bu sistemde de moto kurye olarak çalışacak olan kişi gerekli şartları sağlaması durumunda 2.000 TL ve daha üstü miktar kazanabilir. % 50 sistemde motosikletin şirkete ya da kişiye ait olup olmaması durumunda kazanç miktarı değişkenlik göstermektedir. Eğer motosiklet şirkete ait ise; kişi yapılan her işten % 35 veya % 40 gibi bir kazanç elde edebilmektedir. Motosiklet kişiye ait ise; yapılan işten % 50 kazanç elde edilebilir.

Moto kurye olarak çalışmak isteyen ve gerekli şartları sağlaysan kişiler; yukarıda yer alan 2 sistemden istedikleri bir tanesiyle bu işi yapabilmektedirler. Her 2 durumda da kişi kendi performansıyla doğru orantılı olarak kazanç elde edebilir.