Günümüzde birçok kişi, motorlu kurye işinin rahatlığını ve gelirinin iyi olmasını göz önüne alarak, kurye olmak istemektedir. Toplumun işsizlik gibi büyük bir sorunla karşı karşıya kalması, özellikle genç kişileri bu tür mesleklere ilgi göstermektedir. Motorlu kurye olmak için belirli şartlar vardır. Bu şartların tam olarak sağlanması halinde, kurye olabilmek için bir engel olmamaktadır.motorlu kurye olma, nasıl motorlu kurye olunur, kimler motorlu kuryelik yapabilir

Bazı kurye firmaları, motorlu kurye ile dağıtım yapacak olan kişinin kendine ait bir motoru olmasını koşulunu koyarlar. Bu genellikle çok büyük çapta çalışmayan firmaların yaptığı bir uygulamadır. Büyük firmalar ise, motorları çalışanlarına kendileri verirler. Genellikle tek model motor ile çalışmayı tercih ederler. Böylelikle dağıtım için görevlendirecekleri kişilerin, motoru olması şartını kriterleri arasına almazlar.

Motorlu Kurye Nasıl Olunur?

  • Motorlu kurye olmak için kesinlikle A2 ehliyete sahip olmalısınız. Motor ile trafiğe çıkabilmek için A2 ehliyet zorunludur. Bu ehliyeti almak motorlu kurye olmanın ilk şartıdır.
  • Kurye olmak istiyorsanız, çalışacağınız bölgenin her alanını çok net bir şekilde bilmeniz gereklidir. Bu işi iyi yapabilmenin en önemli koşulu, adres arama derdi olmadan direkt olarak nokta atışla adrese teslimat yapmaktır. Çünkü bilinmeyen bir adrese gitmek çok fazla zaman kaybettirir ve kurye firmalarının en önemli özelliği zamandan tasarruf etmektir. Bu yüzden çalışanlarının bu özelliğine dikkat ederler.
  • Kurye olabilmek için, ellerinizin ve ayaklarınızın hiçbir kusuru olmaması gereklidir. Her ne çeşit bir engel olursa olsun, motor kullanımını etkilememesi mümkün değildir. Bu da kurye olmaya engel bir durumdur.
  • Kurye olmak isteyen kişinin, iletişim sorunu olmaması gereklidir. Net bir şekilde kendini ifade edebilen ve iletişimi kuvvetli kişiler kurye olabilir. Bu sektörde güler yüzlü olmak gereklidir. Müşterinin tekrar tekrar sizinle çalışmasını istiyorsanız eğer, güler yüzlü olmanız önemlidir.
  • Gözlerinde hafif bozukluk olanlar, kurye olabilirler. Fakat görme kusuru fazla olanların, trafiğe çıkarak motor kullanmaları uygun olmayacağından, bu kişiler kurye olamaz.
  • Kulaklarında da, hafif şekilde duyma sorunu yaşayanlar kurye olabilirler. Çevreden gelen sesleri duyabilecek kadar olanlar için herhangi bir engel yoktur.